Inwestycja w ropę naftową: pozytywne i negatywne czynniki, które należy wziąć pod uwagę w najbliższym czasie

 | 25.11.2020 17:37

Wydaje się, że cena ropy przekroczyła krytyczne negatywne poziomy i obecnie odzwierciedla optymistyczne poglądy, że w 2021 r. nastąpi ożywienie popytu. Istnieje wiele powodów do optymizmu i do przyspieszenia cen surowców na początku 2021, ale są też powody do ostrożności.

Przyjrzymy się bliżej każdemu punktowi widzenia:

Argumenty za wzrostem cen ropy/h2

1. Wiadomości dotyczące szczepionek przeciw COVID.

Kontrakty terminowe na ropę naftową obecnie rosną z powodu pozytywnych wiadomości związanych ze szczepionkąmi, które mogą być szeroko dostępne do końca pierwszego kwartału 2021 r. Pozwoli to na powrót do nawyków podróżowania i korzystania z surowców energetycznych na poziomie sprzed pandemii.

2. Utrzymanie kwot produkcyjnych OPEC +

Decyzja OPEC + o przedłużeniu obecnych kwot produkcyjnych o co najmniej trzy miesiące do początku 2021 r. również pomoże utrzymać wzrost cen. (Ostateczna decyzja OPEC + o przedłużeniu na 3 lub 6 miesięcy zostanie podjęta w przyszłym tygodniu, 30 listopada i 1 grudnia).

3. Popyt w Azji

Traderzy ropą naftową mogą spodziewać się spadku zapasów ropy w tym regionie. Dlaczego?

Chiny niedawno wydały nowy zestaw kontyngentów na eksport paliw na pozostałe dni 2020 roku.

Chińskie rafinerie wyczerpały we wrześniu swoje kwoty eksportowe, co doprowadziło do nagromadzenia ropy , której rafinerie nie chciały otrzymywać. Teraz, dzięki nowym kwotom z Chin, rafinerie mogą zacząć używać tej ropy.

Na rynku istnieją jednak kluczowe słabe punkty, które mogą spowolnić lub odwrócić wzrost cen.

Argumenty za spadkiem cen ropy/h2

1. Wyłączenia i zamknięcia rafinerii

Zbliżające się przestoje i zamknięcia rafinerii w Stanach Zjednoczonych i Europie spowodują, że na rynku pojawi się więcej ropy.

Według Reutera, Royal Dutch Shell (AS:RDSa) może zamknąć rafinerię (200 000 baryłek dziennie) w Convent w Luizjanie już w przyszłym tygodniu, a lista rafinerii działających na obniżonych stawkach lub zagrożonych tymczasowym lub trwałym zamknięciem w Europie rośnie (patrz lista Platts).

Rafinerie są zamykane z różnych powodów, w tym: problemy z rentownością, niepewny popyt i plany przejścia na produkcję biopaliw.

2. Czas trwania kwot produkcyjnych OPEC +

Możliwe, że w przyszłym tygodniu OPEC + zdecyduje się odnowić swoje obecne kwoty produkcyjne tylko na 3 miesiące zamiast na 6 miesięcy, co oznacza, że ​​dodatkowe 2 mln baryłek ropy naftowej może zostać wprowadzone na rynek w marcu 2021.

To, wraz z rosnącą produkcją amerykańskiego przemysłu ropy łupkowej, może zahamować wzrost cen, zwłaszcza jeśli popyt nie wzrośnie tak, jak oczekuje tego rynek.

3. Spokojne Święto Dziękczynienia

Urzędnicy ostrzegają Amerykanów przed podróżowaniem na Święto Dziękczynienia w tym tygodniu. Jest to zazwyczaj najbardziej ruchliwy i mobilny czas w roku.

Przewiduje się 5% spadek wszystkich podróży związanych ze Świętem Dziękczynienia w porównaniu z ubiegłym rokiem i 50% spadek podróży lotniczych. Ponadto ostatnie ograniczenia mogą dodatkowo ograniczyć podróże.

Inwestorzy patrząc na dane o zużyciu ropy powinni spodziewać się wzrostu zużycia paliwa w ostatnich tygodniach, ale powinni mieć na uwadze, że wzrost ten jest znacznie mniejszy niż rok wcześniej.

4. Boże Narodzenie w wąskim gronie - bez podroży?

Nie wiadomo, ile osób w Stanach Zjednoczonych, Europie i innych częściach świata będzie podróżować na święta Bożego Narodzenia.

W Europie, gdzie większość głównych gospodarek wciąż znajduje się w recesji, rządy mogłyby złagodzić te środki na czas, aby umożliwić rodzinom podróżowanie na Boże Narodzenie. Wielka Brytania już ogłosiła, że ​​ograniczenia w tym celu zostaną złagodzone. Czego jeszcze nie wiemy: ile osób poczuje się komfortowo podróżując i czy będą mogli wyjechać do innych krajów.

5. Przeszkody w wznowieniu podróży lotniczych

Jeśli chodzi o powrót podróży międzynarodowych - a wraz z nim popytu na ropę - Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego przewiduje, że nie powrócimy do poziomów z 2019 r. aż do 2024 r. Jednak oczekuje się, że 2,8 miliard pasażerów będzie podróżować w 2021 r., czyli o 1 miliard więcej niż w 2020 r.

Są firmy lotniczne, które zamierzają uzależniać możliwość korzystania z lotów od przyjęcia szczepionki na COVID, zanim pozwolą im wejść na pokład samolotów firmy. Takie podejście prezentuje Dyrektor australijskiej firmy Quantas i uważa, że ​​ta praktyka stanie się powszechna wśród międzynarodowych przewoźników. Wymaganie szczepień może sprawić, że niektórzy pasażerowie będą bardziej komfortowo w samolotach. Czas pokaże.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz