Jak 11 września wpłynął na amerykański parkiet? Rocznica ataków na WTC

 | 11.09.2018 12:27

Mija siedemnaście lat od momentu, gdy samolot American Airlines uderzył o 8:46 rano w północną wieżę kompleksu World Trade Center. Na ulicach Nowego Jorku panuje szok i oniemienie. Jak mogło dojść do tak potwornego wypadku? Siedemnaście minut później, punktualnie o 9:03 czasu wschodniego kolejna maszyna, tym razem United Airlines, z impetem wbija się w południową wieżę WTC. Wszystko staje się jasne – Ameryka padła ofiarą ataku, który zabierze ze sobą nie tylko niemal 3000 istnień ludzkich, ale zmieni bieg historii. Również tej dotyczącej światowych finansów…

Poza dwoma samolotami, które wbiły się w najwyższe wówczas budynki Nowego Jorku terroryści uprowadzili jeszcze dwie kolejne maszyny. Jedna uderzyła w budynek amerykańskiego Departamentu Obrony w Arlington. W wyniku ataku na sławny Pentagon śmierć poniosły 184 osoby. Ostatnia z czwórki porwanych maszyn rozbiła się na polach Pensylwanii po tym jak pasażerowie lotu United Airlines 93 zaatakowali porywaczy i doprowadzili do katastrofy. Przypuszcza się, że czwarty z porwanych samolotów miał uderzyć w Biały Dom lub Kapitol.

h3 Reakcja rynku/h3

Poza natychmiastowymi działaniami służb ratowniczych i reakcji rządów innych państw ataki terrorystyczne z 11 września doprowadziły do poważnych perturbacji na amerykańskim parkiecie. Budynek New York Stock Exchange od kompleksu World Trade Center dzieliło wówczas dziesięć minut swobodnego spaceru, a w obawie przed kolejnymi atakami władze NYSE oraz znajdującego się na Times Square (NYSE:SQ) Nasdaq postanowiły wstrzymać handel aż do 17 września. Był to najdłuższy okres w którym amerykańska giełda pozostawała nieczynna od 1933 roku.

Gdy handel nareszcie został wznowiony rynek doprowadził do panicznej wyprzedaży niemal wszystkich klas aktywów. S&P500 w trakcie pierwszej sesji po atakach straciło 11,6%, Dow Jones spadł nawet niżej – niemal 1370 punktów lub 14% od poziomu ostatniego zamknięcia. Największe straty poniosły akcje sektora ubezpieczeń oraz lotnictwa – spadkom przewodziły American Airlines oraz United Airlines, których samoloty posłużyły do przeprowadzenia ataków. Szacuje się, że w ciągu pierwszego tygodnia handlu po atakach z 11 września, z amerykańskiego parkietu wyparowało około 1,4 biliona dolarów.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz