Jak minimalizować ryzyko przy tworzeniu portfela inwestycyjnego?Koniec korekty?

 | 10.07.2023 10:35

Zarządzanie ryzykiem to podstawa przy tworzeniu strategii inwestycyjnego

  • Dywersyfikacja jako podstawowe narzędzie do ograniczania ryzyka

  • Złoto i srebro mogą skutecznie stabilizować portfel inwestycyjny

Stworzenie własnej strategii inwestycyjnej to podstawa, od której należy rozpocząć swoją przygodę z rynkami finansowymi. Jednym z najbardziej popularnych podejść jest kompletowanie portfela inwestycyjnego, który możemy kreować z zależności od naszych predyspozycji przy wykorzystaniu szerokiej gamy instrumentów finansowych. Niezależnie od tego jaki jest charakter danego portfolio jednym z najważniejszych elementów jest zarządzanie ryzykiem. Możliwości w tym zakresie jest cała gama, natomiast w ramach dzisiejszej analizy przedstawione będą podstawowe szeroko stosowane metody, które można wykorzystać w codziennym inwestowaniu. Ponadto niezbędne są również instrumenty, których charakterystyka pozwala na wdrażanie tych metod w praktyce, dlatego też w tej sytuacji warto zwrócić uwagę przede wszystkim na złoto i srebro. Wymienione metale w dalszym ciągu uznawane są za typowe bezpieczne przystanie idealne do stabilizowania zakresu wahań danego portfolio.

Dywersyfikuj, ale z głową/h3

Jednym z najczęściej pojawiających się zwrotów przy okazji zarządzania ryzykiem jest dywersyfikacja, czyli idea oparta na polskim powiedzeniu, że nie wsadza się wszystkich jaj do jednego koszyka. To powiedzenie jest jak najbardziej uzasadnione, gdyż jeżeli stawiamy tylko na jeden lub kilka instrumentów ryzyko straty jest większe przy oczywiście proporcjonalnie wyższej możliwości zysku. Jednocześnie przesada w drugą stronę powoduje, że wprawdzie dywersyfikujemy nasz portfel, ale wiąże się to również z koniecznością analizowania większego spektrum obszarów rynków finansowych. Jest to również kontr skuteczne, jeżeli chodzi o podstawowy cel każdego inwestora, czyli osiąganie stabilnych oraz satysfakcjonujących zysków.

W związku z tym warto skupić się przede wszystkim na kilku podstawowych segmentach, w czym może pomoc klasyczne podejście 60/40 (akcje obligacje) lub coraz bardziej popularne w ostatnim czasie 25/25/25/25, gdzie w ramach 4 równych części mamy akcje, obligacje, metale oraz inne aktywa takie jak np. gotówka.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Zwracaj uwagę na cykle koniunkturalne/h3

Cykl koniunkturalny to to dosyć szeroki termin, który odnosi się do aktualnej sytuacji ekonomicznej w danym obszarze gospodarczym. Wśród etapów cyklu możemy wymienić: spowolnienie, recesję, ożywienie oraz ekspansję, co z kolei bezpośrednio odnosi się do wzrostu PKB. W zależności od tego, w którym momencie cyklu się znajdujemy powinniśmy zwrócić uwagę na inne klasy aktywów, co pokazuje poniższa grafika.