Jak zareagują kryptowaluty na rosnące stopy procentowe w USA?

 | 06.05.2022 10:55

Niniejszy artykuł został sporządzony wyłącznie dla Investing.com

  • Nieznane wody dla kryptowalut;
  • Jak dotąd nieźle? – niezupełnie;
  • Tworzenie krzywej naprzód ma kluczowe znaczenie;
  • Broń regulacyjna;
  • Spodziewaj się zmienności, tu nie ma precedensów historycznych.

Przez większość 2021 r. Rezerwa Federalna i rząd USA winę za rosnące ceny zrzucały na „przejściowe” problemy z wąskimi gardłami w łańcuchu dostaw powodowane pandemią. Termin ten stał się punktem zwrotnym dla krytyków Fed obwiniających bank centralny za największą presję inflacyjną od ponad czterech dekad. Podczas, gdy rządowa charakterystyka inflacji, jako „przejściowej” stanowiła politycznie wygodną retorykę, była jednak niewybaczalna dla neutralnego politycznie banku centralnego.

Pod koniec 2021 r., kiedy członkowie FOMC doświadczyli olśnienia, że ​​sytuacja gospodarcza ma charakter bardziej strukturalny, niż tymczasowy, Fed nadal pełzał, reagując w ślimaczym tempie poprzez swoją politykę pieniężną na rosnące ceny. Poluzowanie ilościowe, które pchnęło stopy procentowe dalej w dół krzywej dochodowości zakończyło się dopiero na początku marca 2022 r., a odejście od 0% stóp funduszy Fed nastąpiło dopiero na posiedzeniu w marcu 2022 r. Tymczasem, w marcu 2022 r., CPI i PPI wzrosły odpowiednio do 8,5% i 11,2%, tj. najwyższego poziomu od czterech dekad. Teraz Fed jest daleko w tyle za krzywą inflacyjną.

Kryptowaluty nie mają dużego doświadczenia w środowisku inflacyjnym, w którym Fed podnosi stopy procentowe.

Nieznane wody dla kryptowalut

Wielu zwolenników rynku kryptowalut postrzegało tę klasę aktywów, jako zabezpieczenie przed inflacją. Warunki ekonomiczne powodują erozję wartości pieniądza fiducjarnego, ponieważ rządy mogą według własnego uznania wydawać legalny środek płatniczy, zwiększając podaż pieniądza. Dostawy kryptowalut są ograniczone wydobyciem i innymi działaniami, co czyni je alternatywą dla walut fiat, gdy konwencjonalna podaż pieniądza rośnie, aby stymulować gospodarkę.

Inflacja zaczęła rosnąć w drugiej połowie 2020 r. i eksplodowała wyżej w 2021 r. Wiodące kryptowaluty osiągnęły rekordowe szczyty 10 listopada 2021 r., gdy inflacja wzrosła, a polityka pieniężna została daleko w tyle za krzywą inflacyjną.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz