Juan i frank w centrum uwagi

 | 31.08.2018 12:53

Kluczowe informacje z rynków:

  • USA/ CHINY/ WOJNY HANDLOWE / DANE PMI: Biały Dom poinformował, że rozważa przyspieszenie prac nad zapowiadanym wcześniej wprowadzeniem nowych wyższych taryf na produkty z Chin o wartości 200 mld USD. Konsultacje w tym temacie kończą się 7 września, co może oznaczać, że wyższe stawki wejdą już wkrótce. Tymczasem nieźle wypadł opublikowany dzisiaj w nocy przemysłowy indeks PMI dla Chin rosnąc w sierpniu do 51,3 pkt. z 51,2 pkt. przy szacunkach 51,0 pkt. W górę poszedł też wskaźnik dla usług – do 54,2 pkt. z 54,0 pkt.

  • ARGENTYNA: Pomimo przeprowadzonej wczoraj drastycznej podwyżki stóp przez tamtejszy bank centralmy (do 60 proc.), argentyńskie peso nadal traci na wartości, gdyż spekuluje się, że konieczna będzie znacznie wyższa pomoc finansowa ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

  • TURCJA: Pojawiły się spekulacje, jakoby wiceprezes Banku Turcji planował rezygnację z zajmowanego stanowiska. Z kolei władze podjęły decyzję o obniżeniu podatku od depozytów w lirze, a podwyższeniu go dla depozytów w dewizach.

  • ECB / WŁOCHY/ FITCH: Ewald Nowotny z Europejskiego Banku Centralnego dał do zrozumienia, że obawy związane z finansami publicznymi Włoch nie powinny wpłynąć na harmonogram podwyżki stóp procentowych. Tymczasem dzisiaj agencja Fitch ma podjąć decyzję nt. ratingu Włoch

  • EUROSTREFA / DANE: Opublikowane rano dane nt. sprzedaży detalicznej w Niemczech za lipiec wypadły gorzej (-0,4 proc. m/m). Poznaliśmy też szacunki odnośnie inflacji HICP we Francji (2,6 proc. r/r w sierpniu, czyli tyle samo ile w lipcu). Z kolei szacunki HICP dla całej strefy euro to 2,0 proc. r/r wobec szacowanych 2,1 proc. r/r.

Opinia: Piątkowy handel charakteryzuje nieznaczne osłabienie dolara, po tym jak wczoraj obserwowaliśmy jego umocnienie. Niemniej bilans mijającego już tygodnia wypada „płasko”. W obszarze walut G-10 dolar najbardziej zyskał w relacji do walut Antypodów, którym zaszkodziły słabsze dane i powrót ryzyk związanych z relacjami USA-Chiny. W tym miejscu warto zerknąć na układ wykresu USDCNH, gdyż słabnący juan w najbliższych dniach będzie determinował sentyment w Azji, oraz wokół aktywów ryzykownych. Na dziennym układzie wskaźników widać, że korekta spadkowa była płytka i mogła zostać zakończona. Data 7 września, kiedy to kończą się konsultacje w USA nt. wyższych ceł na chińskie produkty może okazać się dość ważna dla inwestorów. Zwłaszcza, że 8 września (w sobotę) poznamy dane nt. bilansu handlowego za sierpień, które pokażą na ile „tarcia w handlu” zaczynają ciążyć na dynamice chińskiego eksportu.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz