Komentarz popołudniowy AUD/JPY

 | 27.02.2014 16:36

AUD/JPY

Na czwartkowej porannej sesji europejskiej notowania dolara albo nie zmieniły się, albo wzrosły w stosunku do pozostałych walut z grupy G10 oraz walut rynków wchodzących. To kontynuacja ożywienia wywołanego wczorajszą decyzją prezydenta Rosji, Władimira Putina, o rozpoczęciu ćwiczeń wojskowych w kontekście napięć wokół sytuacji na Ukrainie. Wśród walut z grupy G10 wyjątek stanowiły NZD i JPY, natomiast w grupie walut rynków wchodzących jedyną walutą, która radziła sobie lepiej od dolara, był rand (RPA).

Sytuacja na Ukrainie powoduje, że inwestorzy ze względów bezpieczeństwa „uciekają” w dolara, choć w przypadku innych walut „bezpiecznych przystani” nie zaobserwowano wczoraj żadnej reakcji. Dziś natomiast kurs jena japońskiego i ceny wszystkich metali poszybowały w górę. Frank szwajcarski (CHF) nieznacznie skoczył, ale możliwość aprecjacji tej waluty w stosunku do słabnącego euro jest ograniczona stopą referencyjną banku centralnego Szwajcarii.

Dzisiejsze wydarzenia gospodarcze nie miały żadnego wpływu na kursy walut, przynajmniej jeśli mowa o porannych publikacjach. Jedyną zauważalną reakcją było wzmocnienie korony szwedzkiej (SEK), które nastąpiło po publikacji danych o nadwyżce handlowej Szwecji. Zwiększyła się ona w styczniu do 5,8 mld SEK z 1,4 mld SEK w grudniu. Niemniej jednak, korona była odporna na zwyżki dolara tylko przez chwilę. Ostatecznie, szwedzka waluta radzi dziś sobie najgorzej ze wszystkich walut.

AUD/JPY - kurs dolara australijskiego do jena japońskiego spadł poniżej dolnej granicy rozpiętości cenowej, w której para poruszała się od 7 lutego. Cena konsolidowała się dotychczas między poziomami oporu 91,05 (R1) i 92,95 (R3). Dziś spadła jednak poniżej poziomu oporu 91,05. Spodziewałbym się, że to przecięcie może wywołać jeszcze większe spadki, które mogą sięgnąć poziomu wsparcia 89,800 (S1), znajdującego się w pobliżu poziomu zniesienia 161,8% rozpiętości cenowej. Linia MACD przecięła poniżej swojej linii sygnałowej i linii zerowej, ale wskaźnik RSI wszedł w strefę wykupienia. Niemniej jednak, nie lekceważyłbym obecnego odczytu RSI i wziąłbym go pod uwagę, jeśli po raz kolejny przekroczy on poziom 20, będzie to sygnał zwyżkowej fali korekcyjnej przed ponowną dominacją spadków.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

• Poziomy wsparcia: 89,800 (S1); 88,25 (S2); 86,45 (S3)

• Poziomy oporu: 91,05 (R1); 91,55 (R2); 92,95 (R3)