Komentarz tygodniowy z rynku PLN

 | 14.10.2013 17:00

Złotówka kontynuowała umacnianie do głównych walut na przestrzeni minionego tygodnia, po tym jak indeks syntetyczny złotego w końcówce września pozytywnie przetestował górne ograniczenie średnioterminowej konsolidacji. W poniższym artykule, poza przedstawieniem sytuacji na rynku walutowym, znajduje się podsumowanie wydarzeń makroekonomicznych z minionego tygodnia, jak również najważniejszych informacji makro, na które warto zwrócić uwagę w nadchodzącym tygodniu.

Wydarzenia makroekonomiczne dotyczące złotego w minionym tygodniu
Porozumienie w amerykańskim Kongresie cały czas nie zostało osiągnięte. Od dwóch tygodni zamknięta pozostaje większość agencji rządowych i funkcjonowanie amerykańskiej gospodarki jest mocno ograniczone. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 1996 roku, za czasów prezydentury Clintona i wówczas potrwała ona aż 21 dni. Nieuchronnie zbliża się termin przekroczenia limitu zadłużenia USA – 17 października. Niepodniesienie progu zadłużenia w tej sytuacji pociągnie za sobą katastrofalne skutki dla rynków akcyjnych oraz dla dolara. Z kolei przedłużający się „shutdown” już teraz negatywnie przekłada się na amerykańską gospodarkę. Według szacunków już teraz oznacza to spadek PKB w IV kwartale o 0,2 p.p z prognozowanych wcześniej 2,1 na 1,9 proc.

W minionym tygodniu Barack Obama oficjalnie mianował Janet Yellen na następce Bena Bernanke w styczniu na fotelu prezesa FED. Takie posunięcie jeszcze bardziej odsuwa w czasie możliwe zakończenie programu skupu aktywów. Jest mało prawdopodobne, że FED zdecyduje się na taki ruch w tym roku, tym bardziej w obliczu oglądanego obecnie paraliżu rządu. Z kolei znana ze swoich gołębich poglądów Yellen może wstrzymać taką decyzję nawet do 2015 roku.

Z powodu sytuacji w USA większość danych zza Oceanu nie została w zeszłym tygodniu opublikowana. Wśród pozostałych danych mocno rozczarował odczyt produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii, a pozytywnie zaskoczyła ta publikacja z Niemiec. Znacznie gorsze od prognoz było natomiast saldo rachunku bieżącego z Polski.
INDEKS PLN