Komentarz tygodniowy z rynku PLN

 | 08.02.2016 14:01

Miniony tydzień wykazał niejednoznaczny obraz gospodarek światowych. A wydarzenia makroekonomiczne zostały zdominowane przez comiesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy.

Odczyty wskaźników PMI dla przemysłu głównych gospodarek światowych były mieszane. Dla strefy euro, zgodnie z oczekiwaniami, wskaźnik pozostał na niezmienionym poziomie, Wielka Brytania zaskoczyła pozytywnym wynikiem, a Stany Zjednoczone rozczarowały, zarówno PMI, jak i ISM były gorsze od oczekiwań. Na tym tle, odczyt PMI przemysłowych dla Polski zaprezentował się niekorzystnie mocno spadając i mijając konsensus rynkowy.

Z kolei odczyty wskaźników PMI dla usług w strefie euro i w Wielkiej Brytanii pozostały na niezmienionym poziomie, potwierdzając oczekiwania rynku. Natomiast w Stanach Zjednoczonych ponownie rozczarowujący był wynik dla PMI i ISM. Zarówno przemysłowe, jak i usługowe wskaźniki rozczarowały. Wypływa z tego wniosek, że rynek ocenia gospodarkę Stanów Zjednoczonych lepiej niż rzeczywiście powinien.

Dane z rynku pracy w USA również były niejednoznaczne. Raport prywatnej firmy ADP wykazał spadek zatrudnienia w sektorze pozarolniczym ale odebrano go pozytywnie ponieważ wyraźnie przebił oczekiwania rynkowe. Zaskoczyła też stopa bezrobocia, która spadła do poziomu 4,9%, pomimo rozczarowującego spadku liczby zatrudnionych z sektorze pozarolniczym oraz zaskakującego wzrostu liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Banki Centralne nie zaskoczyły rynku. Bank Anglii nie zdecydował się na jakiekolwiek zmiany w prowadzonej polityce monetarnej. Zaskoczył jednak wynik głosowania. Konsensus zakładał, że posiedzenie przebiegnie przy takim samym stosunku głosów jak poprzednio. Jednak tym razem wszyscy członkowie uznali, że należy pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie (stosunek głosów: 0-0-9). Natomiast Rada Polityki Pieniężnej, obradująca pierwszy raz w nowym składzie, pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Powodem decyzji jest utrzymująca się od sierpnia ubiegłego roku deflacja. Nowy skład prowokował prognozy możliwej obniżki stóp, ale osłabienie złotówki związane z ocenami ratingowymi wymusiły na radzie ostrożność. Gdyby doszło do obniżki stóp procentowych, złotówka osłabiłaby się jeszcze mocniej.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem na polskim rynku będzie wstępny odczyt dynamiki PKB i finalny odczyt inflacji konsumenckiej. Z kolei globalnie najistotniejszymi odczytami będą wstępne PKB dla strefy euro i europejska oraz brytyjska produkcja przemysłowa. W Stanach Zjednoczonych najważniejszymi wydarzeniami będzie odczyt sprzedaży detalicznej oraz wystąpienie szefowej FEDu, J. Yellen, przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów oraz przed Komisją Bankową Senatu USA w sprawie półrocznego raportu nt. polityki monetarnej.