Korekta spadkowa na wykresie notowań miedzi

 | 10.01.2018 08:15

Początek 2018 roku na rynku miedzi jest okresem przewagi strony podażowej. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych, po dotarciu do okolic 3,30 USD za funt pod koniec grudnia poprzedniego roku, później zanotowała serię sesyjnych spadków, po czym dzisiaj rano wyhamowała spadki w okolicach 3,22 USD za funt.

Krótkoterminowa słabość strony popytowej nie zmienia szerokiego obrazu rynku miedzi, który pozostaje pozytywny. Końcówka 2017 roku była na rynku miedzi wyjątkowo udana, a ceny tego surowca dynamicznie rosły, dlatego ruch spadkowy na początku bieżącego roku na razie należy rozpatrywać w kategoriach technicznej korekty spadkowej. Średnioterminowy i długoterminowy trend pozostaje wzrostowy.

Także z fundamentalnego punktu widzenia sytuacja na rynku miedzi jest ciekawa i wskazuje ona na zagrożenia szokami podażowymi w 2018 roku. Ich źródeł należy upatrywać w dwóch kluczowych czynnikach. Pierwszym z nich są regulacje środowiskowe w Chinach dotyczące ograniczenia działalności kopalń i hut, które wstrząsnęły rynkiem metali przemysłowych w 2017 roku i najprawdopodobniej będą tematem podejmowanym przez chińskie władze także w bieżącym roku. Drugim czynnikiem jest zagrożenie strajkami w czołowych kopalniach miedzi na świecie, które może być dalszym ciągiem problemów z poprzedniego roku. Strajki w pierwszej połowie 2017 r. doprowadziły bowiem do konieczności przeprowadzenia restrukturyzacji w największych kopalniach miedzi na świecie (związanej m.in. ze zwolnieniami), co z kolei przekłada się na napięte relacje pomiędzy władzami spółek wydobywczych a górnikami, często zrzeszonymi w związkach zawodowych.