Krach na rynkach światowych w świetle dotychczasowych prognoz ExMetrix. Szacowany

 | 13.03.2020 11:29

Wykonane do tej pory analizy i prognozy oraz informacje zebrane miedzy innymi w kontaktach z wieloma analitykami pozwalają na postawienie tezy, że obecna sytuacja w gospodarce światowej nie wynika jedynie z pandemii koronawirusa.

Już od kilkunastu miesięcy pojawiały się ostrzeżenia o możliwości rozpoczęcia na rynkach spadków o dramatycznym przebiegu. Trudno jednak było sprecyzować, kiedy nastąpi początek tego procesu. Koronawirus niewątpliwie stanowi bodziec do pogłębienia i wydłużenia czasu trwania tej kryzysowej sytuacji.

Korzystając z danych oraz narzędzi do modelowania dostępnych na firmowej platformie oraz kierując się wskazówkami Rothbarda, również ExMetrix podjął próby określenia, kiedy mogą powstać warunki sprzyjające wejściu w okres wyraźnego osłabienia koniunktury, szczególnie jeśli chodzi o indeks DJIa. Wyniki dotychczasowych analiz dostępne są tutaj:

https://pl.investing.com/analysis/czy-krach-na-rynkach-juz-blisko--prognoza-exmetrix-200220197

https://pl.investing.com/analysis/czy-krach-na-rynkach-juz-blisko-nieprawdopodobna-sprawdzalnosc-prognozy-exmetrix-200226598

Prowadzone do tej pory analizy pozwoliły z 12-miesięcznym wyprzedzeniem prognozować wejścia w okresy wyraźnego osłabienia koniunktury na przestrzeni ostatnich 20 lat. Z ostatniej prognozy, opublikowanej 30.08.2019 wynikał wniosek o możliwości rozpoczęcia kolejnego okresu dekoniunktury na przełomie października i listopada 2019, czyli dwa miesiące przed publikacją informacji o pierwszych zachorowaniach na COVID-19 w Chinach.

Rysunki 1i 2 przedstawiają nałożone na siebie wykresy 12- miesięcznych zmian procentowych produkcji przemysłowej, podaży pieniądza (agregat M3) i indeksu DJIa w USA. Przed obliczeniem 12-miesięcznych zmian, wszystkie zmienne zostały wygładzone przy użyciu średniej rozmytej (rozmycie Gaussa B=300). Rysunek1 był publikowany już 30.08.2019, zaś publikowana obecnie Rysunek 2 pokazuje kontynuację prezentowanych procesów w ciągu następnego półrocza.

Dość łatwo zauważyć, że okresy ujemnych 12-miesięcznych zmian indeksu DJIa pokrywają się z ujemnymi 12- miesięcznymi zmianami produkcji przemysłowej. Ponadto w ciągu ostatnich 24 lat okresy ujemnych zmian obu tych wielkości (pomiędzy żółtymi kreskami) poprzedzane były przyspieszeniem wzrostu podaży pieniądza M3 ( rok 2000 i 2008) lub utrzymywaniem się zmian M3 na wysokim poziomie (rok 2015). Nasze modele prognozują dalszy przebieg wartości 12- miesięcznych zmian DJIa, M3 i produkcji przemysłowej w USA (linie przerywane).

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Dane analizowane do sierpnia 2019 pozwoliły wówczas (30.08.2019) wyciągnąć następujące wnioski:

„Ocena nadchodzących 12 miesięcy (do 08.2020 ) wynikająca z prognoz (…..) jest taka, że możemy mieć do czynienia z dalszym spadkiem dynamiki produkcji przemysłowej, zaś dynamika podaży pieniądza wyhamuje spadek i może przejść do wzrostu. Co do indeksu DJIa w nadchodzących 12 miesiącach , oczekujemy tendencji spadkowej.”

Rysunek 1 – publikacja 30.08.2019