„Król dolar” rzuca ropę na pożarcie niedźwiedziom i wyzwanie złotu

 | 13.07.2022 12:34

  • Według analityków, 16% hossa dolara w ciągu ostatniego roku „nie mogła być bardziej ekstremalna”;
  • Ropa wpada w bessę, spadając o 21% od czerwcowego maksimum;
  • Po 6% spadku w skali roku, złoto traci na rzecz dolara koronę bezpiecznej przystani;
  • Podwyżki stóp Fed mogą utrzymać dolara w ruchu w obliczu szalejącej inflacji i oczekiwań z tym związanych.
  • Notowania ropy spadły o 21% w porównaniu z czerwcowym szczytem, ​​poruszając się nieśmiało na terytorium bessy, podczas gdy złoto straciło 8% w drugim kwartale, który okazał się najgorszym z pięciu ostatnich. Podczas, gdy różne czynniki makroekonomiczne i te związane z popytem są istotne z punktu widzenia spadków, to najważniejszym elementem w tej układance jest bez wątpienia dwudziestoletni szczyt kursu dolara.

    Król dolar nie może się zatrzymać, osiągając parytet z euro po raz pierwszy od 20 lat. O ile nie dojdzie do samoistnego wyczerpania wydaje się, nie ma sposobu na zatrzymanie rajdu; nie w otoczeniu nagłówków krzyczących o szalejącej inflacji i kolejnych jastrzębich zapowiedzi podwyżek stóp przez Rezerwę Federalną.

    Dzisiaj czeka nas czerwcowy odczyt indeksu cen towarów i usług konsumenckich z USA. Szacunki sugerują wzrost o 1,1% m/m (w porównaniu z 1% w maju) i 8,8% r/r (w porównaniu z 8,6% w maju 2021 r.).

    Bez względu na to, jakie wartości zostaną opublikowane, Fed będzie gotowa zareagować, prawdopodobną podwyżką o kolejne 75 punktów bazowych, co spowoduje wzrost stóp do 2,5% z zaledwie 0,25% jeszcze w lutym.

    Zespół analityków Morgan Stanley kierowany przez Michaela Wilsona napisał w poniedziałek notatkę do klientów firmy:

    „Docelowo, Fed pragnie znaczącego spowolnienia gospodarczego, aby ograniczyć inflację, a silniejszy dolar jest częścią tej mikstury”.

    Analitycy zauważyli, że 16% rajd dolara w ciągu ostatniego roku i 6% wzrost tylko od końca maja „nie mógł być bardziej ekstremalny z historycznego punktu widzenia”.

    Stwierdzili również, że uciekający dolar często prowadzi do „poważnych napięć finansowych na rynkach, recesji lub obu tych zjawisk, uwzględniając 30% eksport, od którego zwykle zależą amerykańskie firmy”.

    Pobierz aplikację
    Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
    Pobierz

    Dynamika nigdy nie będzie być zbyt dobra, gdy produkujesz towary i dobra, które już są drogie przez dolara, a następnie zmagasz się ze słabym popytem za granicą, znów z powodu dolara. Docelowo, ucierpią na tym dochody amerykańskich firm, a przez to S&P 500.

    Patrząc na indeks dolara i wykresy dla ropy US West Texas Intermediate oraz kontrakty terminowe na złoto COMEX, dolar ma wciąż przestrzeń do działania w obliczu względnej słabości ropy i złota.