Kropki zadecydują o dolarze

 | 20.09.2017 12:20

Kluczowe informacje z rynków:

  • Prezydent USA Donald Trump wygłosił wczoraj swoje pierwsze przemówienie na forum ONZ. Wezwał do wspólnej walki z „małą grupą złych reżimów”, chociaż jak zaznaczył Amerykanie nie mogą być już wykorzystywani. Dodał że zawsze będzie stawiał USA na pierwszym miejscu, tak jak to robią liderzy innych krajów. Jego zdaniem Amerykanie nie mogą być już wykorzystywani. KRLD nazwał najbardziej krwawym reżimem współczesnego świata, zaznaczając, że nadszedł czas, by wszystkie kraje współpracowały w kwestii denukleryzacji tego kraju. Dodał jednak, że jeżeli USA będą zagrożone, to zostaną zmuszone do rozwiązania militarnego, które zakończy się całkowitym zniszczeniem Korei Północnej. Trump zaatakował też Iran, zarzucając mu prowadzenie polityki destabilizacji Bliskiego Wschodu. Odniósł się do porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego z 2015 r., które uznał za powód do wstydu, co może być sygnałem do jego rewizji (do 15 października USA mają czas na ocenę, czy Teheran je wypełnia).
  • WIELKA BRYTANIA: Szef brytyjskiego MSZ zdementował wczorajsze pogłoski o swoim odejściu z rządu premier May, które pojawiły się po tym, jak we wtorek rano z Downing Street napłynęły informacje, że nie będzie on w delegacji rządowej, jaka pojedzie do Florencji (na piątek zostało zaplanowane wystąpienie premier May ws. nowego otwarcia odnośnie Brexitu). Później przyznano, że ta informacja nie jest prawdziwa.
  • EUROSTREFA: Wczoraj pojawiły się spekulacje, jakoby członkowie EBC mieli być podzieleni, co do konieczności wskazania daty granicznej dla kolejnego wydłużenia programu QE, obawiając się, że doprowadzi to do nadmiernej aprecjacji euro. Szef Banku Finlandii przyznał też, że być może ostateczne decyzje ws. scenariusza dla QE w 2018 r. zostaną ogłoszone dopiero na grudniowym posiedzeniu EBC.
  • JAPONIA: Agencja Nikkei doniosła, jakoby rząd premiera Abe planował odroczenie do roku fiskalnego 2020 realizacji celu, jakim jest zbilansowanie budżetu. Ma to mieć związek z planami ogłoszenia przedterminowych wyborów, jakie mogłyby odbyć się w końcu października. W nocy poznaliśmy też dane nt. bilansu handlowego za sierpień – odnotowano nadwyżkę rzędu 113,6 mld JPY wobec oczekiwanych 93,9 mld JPY. Dane za lipiec zrewidowano do 421,7 mld JPY z 418,8 mld JPY. Lepiej wypadły składowe – eksport wzrósł do 18,1 proc. r/r, a import o 15,2 proc. r/r.
  • NOWA ZELANDIA: Trzęsienie ziemi o sile 5,1 w skali Richtera nawiedziło rejon stolicy kraju (Wellington). Poza tym wczorajsza aukcja wyrobów mlecznych wypadła dobrze – indeks cen wzrósł o 0,9 proc. w relacji do poprzedniego przetargu. Ceny mleka w proszku wzrosły o 0,6 proc. do 3.122 dolarów za tonę. Z kole w nocy opublikowano dane nt. bilansu C/A w II kwartale – pojawił się deficyt rzędu 618 mln NZD, ale mniejszy niż oczekiwano (-875 mln NZD). Najważniejszą informacją okazał się jednak zaskakujący sondaż One News-Colmar Brunton, który przywrócił przewagę rządzącej obecnie Partii Narodowej (46 proc.) nad opozycyjną Partią Pracy (37 proc.). Wybory parlamentarne odbędą się w najbliższą sobotę.
  • MEKSYK: Silne ruchy tektoniczne odnotowano dzisiaj rano w Meksyku. Epicentrum znajdowało się w odległości ponad 100 km od stolicy kraju. Ze względu na siłę (7,1 w skali Richtera) są duże zniszczenia i sporo ofiar śmiertelnych.
  • WIELKA BRYTANIA: Sprzedaż detaliczna w sierpniu wypadła lepiej od szacunków rynku na poziomie 0,2 proc. m/m i 1,1 proc. r/r. Odczyt wskazał na wzrost o 1,0 proc. m/m i 2,4 proc. r/r. Mocne były także dane bazowe – wzrost o 1,0 proc. m/m i 2,8 proc. r/r.
Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Opinia: Na kilkanaście godzin przed kluczowym wydarzeniem, jakim jest kończące się dzisiaj posiedzenie FED (komunikat i projekcje makro, w tym dot-chart zostaną opublikowane o godz. 20:00, a 30 minut później rozpocznie się konferencja prasowa Janet Yellen), dolar nieznacznie traci. Widać wyczekiwanie na rynku długu po zwyżkach rentowności treasuries w ubiegłym tygodniu, a inwestorzy nie są pewni, na ile FED rzeczywiście mógłby podtrzymać pro-dolarowe nastroje. O tym, że takie założenie może być nieco ryzykowne, piszę już od kilku dni. Dla części ekonomistów tematem dzisiejszego posiedzenia będzie decyzja o rozpoczęciu programu tzw. odwróconego QE, czyli redukcji sumy bilansowej FED, która mocno napuchła w ostatnich latach po tym, jak FED przeprowadził trzy tury programu skupu aktywów, czyli wspomnianego już QE. Wprawdzie QE3 zakończyło się w 2014 r., ale od tego czasu FED reinwestował środki nadal w obligacje, w efekcie czego suma bilansowa utrzymywała się na poziomie zbliżonym do 4,5 bln USD. Teraz to ma się zmienić – Rezerwa nie będzie reinwestować środków w obligacje w takiej skali jak obecnie. Proces ten będzie jednak odbywać się stopniowo. W pierwszych 3 miesiącach (najprawdopodobniej wszystko zacznie się już w październiku) portfel będzie redukowany o 10 mld USD miesięcznie (w relacji 60/40 proc. dla obligacji skarbowych, oraz instrumentów opartych o kredyty hipoteczne, czyli tzw. MBS), a później co kwartał kwota najprawdopodobniej będzie zwiększana o kolejne 10 mld USD, tak aby za rok dojść do poziomu 50 mld USD miesięcznie. Trudno jednak liczyć na to, aby był to czynnik wspierający w krótkim terminie dolara, gdyż skala ruchu początkowo będzie mała, a założenia tego programu zostały już opublikowane w lipcu, co sprawia, że rynek miał szanse się z nimi zapoznać.

Dla rynków finansowych w dzisiejszym przekazie FED kluczowe będą dwie kwestie. Czy z komunikatu będzie można wyczytać, że jeszcze jedna podwyżka stóp w tym roku (w grudniu) będzie możliwa – sądzę, że tak biorąc pod uwagę ostatnie podbicie inflacji w sierpniu, oraz chęć dostosowania się FED do ewentualnego wpływu reformy podatkowej Trumpa na tendencje w CPI i gospodarce w 2018 r. – to jednak rynek dyskontował w ostatnich dniach (model CME FEDWatch podbił prawdopodobieństwo takiego ruchu do 56,4 proc.). Dalszy wzrost szans na grudniową podwyżkę stóp teoretycznie może działać pro-dolarowo, ale w krótkim terminie na dolarze mogą zaciążyć rewizje w tzw. dot-charcie, który może wskazać na niższą trajektorię podwyżek stóp w kolejnych latach (ten wątek rozwijałem już w Tygodniku FX w piątek). A wracając do szans związanych z grudniem, to pamiętajmy o tym, że FED najpewniej uzależni to od kolejnych publikacji makro, a te mogą wiązać się z pewnym ryzykiem.

Na wykresie koszyka dolara FUSD widać, że pozostajemy poniżej kluczowego oporu, jakim jest rejon 91,86 pkt., czyli dawny dołek z maja ub.r. Tym samym nadal większe prawdopodobieństwo można przypisać kontynuacji trendu, aniżeli jego zmianie. To może sugerować próbę wybicia dołka sprzed dwóch tygodni przy 90,97 pkt. w ciągu najbliższych dni. Uwagę zwraca zachowanie się tygodniowego oscylatora RSI9, który „zrezygnował” z ataku na kluczową linię trendu spadkowego rysowaną od 10 miesięcy.