Kryptowaluty: kluczowy byczy aspekt

 | 18.03.2022 11:56

Ostatni poważny konflikt w Europie, który podzielił świat, miał miejsce w latach 40. XX wieku. Ostatni przypadek, kiedy to inflacja dusiła rynki i ceny poszybowały w górę, miał miejsce w latach 70. XX wieku. Na początku 2022 roku, po dziesięcioleciach spokoju i niskiej inflacji, oba wspomniane zagrożenia powróciły ze zdwojoną mocą. Pamiętajmy jednak, że w latach 40. i 70. nie było kryptowalut, globalnych aktywów, które mogłyby swobodnie przekraczać granice.

Globalna pandemia wymagała uruchomienia ogromnego programu płynności ze strony banków centralnych i bezprecedensowych bodźców rządowych w celu ustabilizowania gospodarki. Zwiększona podaż pieniądza i inne czynniki związane z pandemią podpaliły inflacyjny lont. Wraz ze stale rosnącą inflacją, w ciągu ostatnich miesięcy eskalowała również temperatura na arenie geopolitycznej.

Na początku lutego, prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping spotkali się na otwarciu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie i uzgodnili umowę finansową o wartości 117 miliardów dolarów, a co ważniejsze porozumienie o wzajemnej pomocy bez limitów, co było wydarzeniem bez precedensu. Niecałe trzy tygodnie później, po zakończeniu igrzysk, rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę.

Rosja uznaje Ukrainę za część zachodniej Rosji, podczas gdy USA, Europa oraz inni sojusznicy, jak i sami Ukraińcy uważają, że Ukraina jest suwerennym narodem leżącym w Europie Wschodniej. Tymczasem Chiny uznają Tajwan za część Chin kontynentalnych, podczas gdy USA i sojusznicy nie zgadzają się z tą tezą i popierają niepodległość Tajwanu.

Ponieważ świat stoi w obliczu, być może, najbardziej znaczących zagrożeń geopolitycznych od czasów II wojny światowej, wraz z erozją siły nabywczej walut fiducjarnych i europejskim kryzysem uchodźczym, wielu uczestników rynku prawdopodobnie zwróci się w stronę kryptowalut. Tymczasem, ceny tokenów cyfrowych pozostają znacznie poniżej rekordowych poziomów z listopada 2021 r.

Notowania kryptowalut pozostają pod presją/h2

W dniu 16 marca sytuacja jest taka, iż wiodące kryptowaluty nadal cierpią z powodu niedźwiedziego odwrócenia kluczowych wzorców obrotu, które rozpoczęły się 10 listopada kiedy to Bitcoin i Ethereum osiągnęły rekordowe wartości.