Kryptowaluty mogą zyskać na zmieniającej się roli dolara amerykańskiego?

 | 05.04.2022 10:38

Kontrolowanie podaży pieniądza ma kluczowe znaczenie dla każdego rządu. Siła kraju pochodzi z jego armii i kontroli systemu finansowego. Do końca II wojny światowej funt brytyjski był światową walutą rezerwową. W 1945 roku dolar amerykański zastąpił funta, w czasie gdy upadało Imperium Brytyjskie.

Od ponad trzech czwartych wieku, dolar amerykański jest instrumentem walutowym będącym narzędziem transakcji transgranicznych i rezerw pieniężnych dla krajów na całym świecie. Stabilność gospodarcza i polityczna Stanów Zjednoczonych uczyniła prawny środek płatniczy tego kraju walutą z wyboru.

Tymczasem dolar stał się walutą fiducjarną od wczesnych lat 70., kiedy to prezydent Richard M. Nixon zakończył standard złota. Od tego czasu wartość dolara, jako prawnego środka płatniczego pochodzi wyłącznie z pełnej wiary i zaufania pokładanego w USA.

W 2008 r. biała księga opisująca technologię blockchain i kryptowalutę Bitcoin, zapoczątkowała rewolucję technologiczną w finansach. Gdy na scenie pojawiło się więcej kryptowalut, ewolucja fintechów podniosła wartości kryptowalut do wysokich poziomów, zachęcając do szaleństwa spekulacyjnego.

W ostatnich latach, wiele czynników doprowadziło do spadku pełnej wiary i zaufania do dolara amerykańskiego, jak i innych walut fiducjarnych. W 2022 r. przełomowe wydarzenie, które zaważyło na roli dolara może okazać się dużym wsparciem dla alternatywnych środków wymiany, w tym kryptowalut.

Ideologiczna bifurkacja kończy erę globalizacji/h2

Czy dzień 4 lutego 2022 r., był przełomowym wydarzeniem w historii?

Uścisk dłoni między prezydentem Chin Xi, a przywódcą Rosji Władimirem Putinem, był czymś więcej, niż tylko potwierdzeniem zawarcia umowy handlowej o wartości 117 miliardów dolarów. Obietnica wsparcia „bez limitów” utworzyła sojusz, który podzielił świat. Ten pamiętny gest przygotował grunt pod rosyjską inwazję na Ukrainę i może być wstępem do zjednoczenia Chin z Tajwanem.

Przez ostatnie lata świat zmierzał w kierunku globalizmu w systemie finansowym. Po inwazji z 24 lutego, sankcje nałożone na Rosję i wsparcie Chin zmieniły krajobraz gospodarczy. Globalizm mógł wspierać wzrost kryptowalut w ciągu ostatnich kilkunastu lat, ale bifurkacja może zaoferować turbodoładowanie tej rosnącej klasie aktywów.

Ideologicznie, globalizm uczynił Bitcoina, Ethereum i inne kryptowaluty, potencjalnymi środkami wymiany, dla których nie istnieją granice. Bifurkacja może zwiększyć popyt na waluty usuwające kontrolę podaży pieniądza ze strony rządów.

Rządy mogą realizować cele polityczne poprzez zwiększanie lub zmniejszanie podaży pieniądza, poprzez emisję większej liczby legalnych środków płatniczych lub usuwanie ich z systemu finansowego, według swoich upodobań.

Kryptowaluty przywracają władzę rosnącej liczbie ich zwolenników, którzy odrzucają ingerencję rządów, ponieważ czerpią wartość wyłącznie ze stawek i ofert dotyczących walut cyfrowych, które nie są powiązane z żadnym rządem, ani żadną ideologią polityczną. Kryptowaluty to wolnościowe formy pieniądza odrzucające ingerencję rządu.

Dolar jest światową walutą rezerwową/h2

Od końca II wojny światowej, dolar amerykański był światową walutą rezerwową, spełniając wymagania dla takiej waluty, jako najbogatszy naród świata, z najbardziej stabilnym systemem politycznym.

Kraje na całym świecie przechowują dolary do transakcji transgranicznych, jak i w formie rezerw. Swobodna wymienialność waluty amerykańskiej to kolejna zaleta dolara. Podczas, gdy gospodarka chińska depcze USA po piętach by zdobyć pozycję lidera, yuan odzwierciedla chińską ideologię polityczną i nie jest swobodnie wymienialny na inne instrumenty walutowe.

Chiny próbują rzucić wyzwanie dolarowi w walce o status waluty rezerwowej, ponieważ wprowadziły cyfrowego juana wykorzystując technologię blockchain. Chiny mogą być daleko przed USA w wyścigu o walutę cyfrową, ale wymienialność i system polityczny Pekinu pozostają kluczowymi kwestiami dla juana. Czas pokaże, czy Chiny będą w stanie rozwiązać problemy związane z wszechobecną akceptacją juana.

Trzy oznaki, że dolar nie jest już tym, czym był kiedyś/h2

Podczas, gdy rola juana na świecie wzrosła, pozycja dolara amerykańskiego uległa pogorszeniu. Trzy czynniki wskazują, że status dotychczasowej waluty rezerwowej może być zagrożony:

  1. Umowa handlowa między Rosją a Chinami usunęła dolara z bilansu. Rosja budowała swoje rezerwy w {{1|euro} } oraz złocie i zmniejszała swoje zasoby dolarów amerykańskich. Chiny budują swoją krajową produkcję złota, aby tworzyć rezerwy, wzmacniając tym samym ten najstarszy na świecie środek wymiany kosztem amerykańskiej waluty.

  2. Arabia Saudyjska i Nigeria, dwaj wiodący światowi producenci ropy, negocjują sprzedaż Chinom ropy naftowej za juany. Dolar był wzorcowym mechanizmem wyceny ropy naftowej i większości innych towarów, przez co przejście na juana było istotnym wydarzeniem. Rosja oświadczyła niedawno krajom europejskim, że będzie sprzedawać nośniki energii (i być może inne towary) tylko za ruble, zmuszając Europę do kupowania rosyjskiej waluty za euro i inne obce waluty wspierając w ten sposób rubla. Trend odchodzenia od cen towarów opartych na dolarze wpływa na jego rolę, jako światowej waluty rezerwowej.

  3. Inflacja w USA jest na najwyższym poziomie od czterech dekad. Zjawisko to osłabia siłę nabywczą dolara. W ciągu ostatnich lat dramatycznie wzrósł też podział polityczny w Stanach Zjednoczonych. Abraham Lincoln powiedział kiedyś: „Dom rozdzielony niezgodą ostać się nie może”. Kondycja gospodarcza i niezgoda polityczna wpływają na wartość amerykańskiej waluty.

Wniosek może być tylko jeden - dolar amerykański traci siłę nabywczą, a jego rola jako światowej waluty rezerwowej jest, po ponad trzech czwartych wieku, zagrożona.

Spadek wartości waluty rezerwowej i ewolucja fintech wspierają alternatywne rozwiązania/h2

Schyłek dolara amerykańskiego na arenie międzynarodowej otwiera drzwi innym środkom wymiany, które chciałyby zająć jego miejsce. Kryptowaluty odzwierciedlają ewolucję rewolucji fintech. Straty dolara, mogą przełożyć się na zyski dla kryptowalut. Co więcej, wraz ze wzrostem cen kryptowalut, rośnie prawdopodobieństwo ponownej gorączki spekulacyjnej ze strony traderów i inwestorów podążających za trendami.

Bitcoin i Ethereum, liderzy kryptowalut, osiągnęły swoje maksima 10 listopada 2021 r., a minima 24 stycznia 2022 r.

Bitcoin i Ethereum wybiły się w ubiegłym tygodniu w górę/h2

Bitcoin i Ethereum spędziły ostatnie dwa miesiące na konsolidacji, po wzroście do rekordowych szczytów w połowie listopada i spadku do minimów pod koniec stycznia.