Który Bank Centralny może zaskoczyć w tym tygodniu? NASDAQ100 kontynuuje korektę

 | 25.07.2023 10:58

  • Przed nami intensywna druga część tygodnia z bankami centralnymi, poznamy decyzje FED, EBC oraz BOJ
  • Bank of Japan z dużą przestrzenią na zaskoczenie rynku
  • NASDAQ100 rozwija korektę trendu wzrostowego
  • Druga część trwającego tygodnia zapowiada się niezwykle interesująco w kontekście kumulacji posiedzeń głównych światowych Banków Centralnych: FED, EBC oraz BOJ. Na pierwszy ogień pójdzie Rezerwa Federalna, która już w środę niemal na pewno zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych o kolejne 25 pb, bardzo możliwe, że będzie to jednocześnie zakończenie cyklu. Taki sam ruch według prognoz powinien wykonać Europejski Bank Centralny, po którym jednak nie można spodziewać się deklaracji zakończenia cyklu, a bardziej prawdopodobne jest uzależnienie dalszych decyzji od napływających danych. Na deser w piątek rano czasu polskiego do głosu dojdzie BOJ. W tym przypadku scenariuszem bazowym jest pozostawienie polityki monetarnej bez zmian, jednak jednocześnie pole do niespodzianki jest największe z wymienionej trójki.

    FED - oświadczenie i konferencja Prezesa Powella będą kluczowe

    W związku z tym, że najprawdopodobniej nie będzie niespodzianki związanej z wysokością podwyżki, uwaga inwestorów powinna być skupiona na wydźwięku oświadczenia oraz konferencji towarzyszącej. W najbardziej skrajnym scenariuszu możemy zostać zaskoczeni jasną deklaracją zakończenia podwyżek stóp procentowych, co powinno wesprzeć trend wzrostowy na rynkach akcji i osłabić dolara amerykańskiego. Ten scenariusz jest jednak mało prawdopodobny, gdyż najbardziej realny jest jednak bardziej ogólny przekaz, pozostawiający furtkę dla Rezerwy Federalnej do bardziej elastycznego działania w przyszłości. Jest jeszcze opcja twardego utrzymania stanowiska dalszych podwyżek, co z uwagi na spadającą dynamikę inflacji, byłoby nie lada zaskoczeniem.

    Otwarte pytanie pozostaje również co dalej z bilansem FED, który poza marcowym skokiem spowodowanym uzupełnieniem płynności dla sektora bankowego w obliczu problemów Silicon Valley Bank, w dalszym ciągu jest redukowany. W tym zakresie zacieśnianie polityki powinno trwać jeszcze przez dłuższy okres po zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych, chyba, że będziemy świadkami kolejnych zawirowań

    Gospodarka europejska coraz mocniej wyhamowuje

    Wczoraj poznaliśmy dane PMI dla przemysłu oraz usług z głównych europejskich gospodarek oraz zbiorczo dla strefy euro, które nie napawają optymizmem. Wszystkie podstawowe wskaźniki pokryły się czerwienią i w większości przypadków pogłębiają spadki poniżej poziomu 50 pkt, który jest granicą pomiędzy wzrostem a spowolnieniem gospodarczym.