Ogromne przejęcia w energetyce w USA. Jaki wpływ na zyski Chevrona i ExxonMobila

 | 26.10.2023 14:09

  • Jutro wyniki za trzeci kwartał opublikują giganci z sektora energetycznego Chevron (NYSE:CVX) oraz ExxonMobil (NYSE:XOM)

  • Spółki rozszerzają swoje wpływy poprzez przejęcia mniejszych graczy

  • Długoterminowa konsolidacja notowań trwa dalej. Jakie szanse na wybicie?

  • Niewątpliwie ostatnie kilkanaście miesięcy to bardzo dobry czas dla spółek z sektora energetyczno-wydobywczego, które są beneficjentami średnio wyższych cen ropy i gazu ziemnego w porównaniu z okresem sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. Zgromadzone w tym czasie wolne środki dają większe możliwości amerykańskiemu gigantom Chevronowi oraz ExxonMobil w zakresie potencjalnych przejęć, które finalnie zostały ogłoszone na przestrzeni ostatnich kilkunastu dni. I tak Chevron zamierza przejąć Hess Corporation (NYSE:HES) za 53 mld dolarów, natomiast ExxonMobil ogłosił już transakcje przejęcia Pioneer Natural Resources (NYSE:PXD) za 64,5 miliarda dolarów. Konsolidacja rynku paliw kopanych stoi nieco w kontrze do ogólnoświatowych planów odchodzenia od tego typu paliwa i pokazuje, że ten proces może nie przebiegać tak szybko jak można było się tego spodziewać.

    Chevron i ExxonMobil synchronizują działania w zakresie konsolidacji rynku/h3

    Ostatnie tak duże ruchy w amerykańskim sektorze wydobywczym, jeżeli chodzi o przejęcia mogliśmy obserwować na przełomie XX w. oraz XXI w, kiedy to w wyniku połączenia spółek Exxon oraz Mobil powstał opisywany ExxonMobil.

    Chevron w wyniku przejęcia Hess Corporation przejmie moce wydobywcze sięgające 395 000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boepd) przede wszystkim w rejonie Bakken oraz Gujanie. W przypadku przejęcia Pioneer Natural przez ExxonMobil podstawowym celem ma być konsolidacja i rozszerzenie wydobycia w Basenie Permskim, które łącznie szacowane jest nawet na 16 mld baryłek ropy naftowej. Łączna produkcja po sfinalizowaniu transakcji ma wynosić 1,33 mln baryłek i do 2027 roku może wzrosnąć do ok. 2 mln baryłek dziennie.

    O ile w dłuższym terminie można oczekiwać konsekwentnego wzrostu wydobycia, tak w krótkim horyzoncie czasowym strategia przejęć kosztem zwiększania własnych mocy produkcyjnych sprawia, że podaż pozostaje na stabilnym poziomie i nie wpływa na spadek cen na światowych rynkach ropy naftowej. Zarządy spółek deklarują, że zwiększone przychody będą konsekwentnie inwestowane w alternatywne źródła energii, tak aby zwiększać dywersyfikację oraz realizować cele klimatyczne.

    Czego oczekiwać po piątkowych publikacjach wyników?/h3

    Prognozy zysku na akcję oraz przychodów dla ExxonMobil oraz Chevron za trzeci kwartał tego roku prezentują się następująco: