Nie wszyscy ufają rozejmowi pomiędzy Trumpem i Xi

 | 03.12.2018 22:59

Analiza przygotowana przez Kathy Lien, dyrektor generalną w dziale strategii w firmie BK Asset Management, po zamknięciu amerykańskiej sesji w dniu 3 grudnia

Do tej pory wszyscy już wiedzą, że prezydenci Trump i Xi zgodzili się w Argentynie na 90-dniowy rozejm w wojnie handlowej. Dzięki temu porozumieniu, do 1 marca nie będzie bezpośredniego zagrożenia dodatkowymi opłatami celnymi. Waluty i akcje zyskały na wartości, ponieważ inwestorzy, którzy obawiali się najgorszego, uznali wynik rozmów za zadowalający. Jednakże, poza początkowych ruchach na otwarciu, nie było kontynuacji lub dodatkowych wzrostów podczas sesji amerykańskiej dla Wall Street, dolara amerykańskiego oraz walut o wysokiej becie. To pokazuje, że inwestorzy nie byli pod wrażeniem "transakcji". Okres 90 dni pauzy w konflikcie handlowym zaczyna się 1 stycznia i w tym czasie musi zostać zawarta umowa pomiędzy USA i Chinami, w przeciwnym razie Biały Dom będzie kontynuował podwyżkę stawek ceł do poziomu 25%. Porozumienie wymaga, aby Chiny natychmiast dokonały znacznych zakupów towarów amerykańskich, aby zmniejszyć nierównowagę handlową, a według starszego doradcy gospodarczego USA Larry'ego Kudlowa, zobowiązania Pekinu sięgają znacznie ponad biliona USD rocznie. Oczekuje on również, że Chiny natychmiast zniosą cła na import samochodów z USA. Oczywiście żadne z tych zobowiązań nie zostało publicznie potwierdzone przez prezydenta Xi. Dobrą wiadomością jest to, że przez ponad dwa miesiące prawdopodobnie będziemy słyszeć bardziej pojednawcze wypowiedzi obu stron, które naciskają na negocjacje. Byłoby to korzystne dla apetytu na ryzyko, akcji i walut. W miarę jak zbliżamy się do terminu, ton może się jednak zmienić, zwłaszcza jeśli oba państwa będą dalekie od porozumienia. Tak więc podczas gdy wielu nie jest przekonanych, że rozejm handlowy Trump-Xi zamieni się w porozumienie handlowe, na razie bardziej on pomoże niż zaszkodzi wycenie USD/JPY, EUR/USD, NZD/USD i innym parom o wysokiej becie, które są wrażliwe na apetyt na ryzyko.

W największym stopniu z rozejmu handlowego skorzystał dolar australijski, ale jak wiele innych głównych walut, jego rajd osiągnął maksimum na otwarciu parkietu w Londynie. W tym przypadku jednak inwestorzy niechętnie windowali w górę kurs pary przed zapowiedzianą przez Reserve Bank of Australia publikacją oświadczenia monetarnego, a zwłaszcza po tym, jak wczorajsze raporty gospodarcze wykazały podatność australijskiej gospodarki na zagrożenia. Według PMI, działalność produkcyjna uległa znacznemu spowolnieniu, presja inflacyjna łagodnieje, spadła liczba ogłoszeń o pracę, coraz słabsza staje się rentowność przedsiębiorstw, a liczba zezwoleń na budowę kurczy się. Raporty te dają RBA dobre powody do utrzymania neutralnej polityki pieniężnej. W przeszłości członkowie Banku byli nieco bardziej optymistycznie nastawieni i wielu jest ciekawych, czy nastroje te ulegną zmianie, ponieważ pozytywny obrót w rozmowach handlowych pomiędzy USA a Pekinem równoważy pogorszenie się krajowych danych. Poniższa tabela pokazuje, jak zmieniła się gospodarka Australii od ostatniego posiedzenia RBA i podczas gdy aktywność na rynku pracy oraz zaufanie konsumentów rośnie, większość wskaźników zniżkuje.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz