Niepokojące sygnały płynące z danych makro

 | 30.04.2013 14:48

Kwiecień zostanie bez wątpienia zapamiętany jako miesiąc silnej przeceny surowców, zarówno przemysłowych, energetycznych, jak i metali szlachetnych. W porównaniu z tą dynamiką spadków korekty zbudowane na niektórych europejskich parkietach miały niewielką skalę. Zresztą odbicie w drugiej połowie miesiąca na większości z nich pozwoliło odrobić wcześniejsze straty prawie w całości. Wśród rynków akcyjnych rodzima giełda pozostaje jednak niechlubnym wyjątkiem, główne indeksy znajdują się znacznie poniżej tegorocznych szczytów.

Przyczyną gorszego sentymentu wśród inwestorów są coraz słabsze odczyty twardych danych makroekonomicznych, i to zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak ze Starego Kontynentu. Dodatkowo rozczarowujące publikacje wskaźników nastrojów producentów i konsumentów sugerują, że ożywienie w światowych gospodarkach, które od kilku miesięcy było asumptem do wzrostu cen akcji, może nadejść dopiero pod koniec tego roku, a nawet w 2014. Ostatnie spadki indeksów PMI z Niemiec i strefy euro sprawiły, że pojawiły się głosy odnośnie obniżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Taki krok mógłby nieco pobudzić europejskie gospodarki, choć z drugiej strony wpływ tego posunięcia byłby mocno ograniczony ze względu na skalę luzowania ilościowego pieniądza w USA, Japonii czy chociażby Wielkiej Brytanii.


Powodów do niepokoju nie dostarczały w kwietniu wydarzenia polityczne. Pat wyborczy we Włoszech został przezwyciężony. Centrolewicy i centroprawicy udało się porozumieć w temacie wyboru prezydenta, którym kolejny raz został Giorgio Napolitano. Misja utworzenia rządu została powierzona nowemu sekretarzowi generalnemu Partii Demokratycznej Enrico Letta. Pomimo że już na wstępie rozmów z Berlusconim pojawiły się rozbieżności (główną kością niezgody był podatek od nieruchomości wprowadzony za czasów Mario Monti oraz obsadzenie stanowisk w głównych resortach), nowy rząd został zaprzysiężony i uzyskał wotum zaufania. Współpraca wszystkich partii w ramach tzw. wielkiej koalicji może nie być prosta, ale wydaje się możliwa. Rynki nadal udzielają włoskim politykom kredytu zaufania, co widać chociażby po rentownościach obligacji tego kraju.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz


W kwietniu ucichł temat negocjacji budżetowych w amerykańskim Kongresie. Chociaż termin podniesienia limitu zadłużenia mija 19 maja, to analitycy wyliczyli, że Stany Zjednoczone są w stanie funkcjonować przy obecnym poziomie do przełomu lipca i sierpnia. Stanowiska reprezentowane przez Republikanów i Demokratów odnośnie polityki fiskalnej jeszcze nigdy nie były tak odmienne jak teraz. Osiągnięcie porozumienia na przestrzeni najbliższych 2-3 miesięcy wydaje się zatem niewykonalne. Chociaż teraz rynki finansowe zdają się ten problem ignorować , to wkrótce może on ponownie podgrzać atmosferę na giełdowych parkietach.


Tabela grupująca najważniejsze dane makro opublikowane w ostatnim miesiącu, które mają największy wpływ na kształtowanie trendów na głównych rynkach finansowych:

Wskaźnik makro
Miesiąc
Wartość z danego miesiąca
Poprzednia wartość
Trend

Indeks FED z Filadelfii
kwiecień
1,3 pkt.
2 pkt.

Indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan
kwiecień
76,4 pkt.
78,6 pkt.

Indeks zaufania konsumentów – Conference Board
marzec
59,7 pkt.
68 pkt.

Indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board
marzec
-0,1% m/m
0,5% m/m

Indeks NY Empire State
kwiecień
3,05 pkt.
9,24 pkt.

Indeks instytutu IFO
kwiecień
104,4 pkt.
106,7 pkt.

Indeks instytutu ZEW
kwiecień
36,3 pkt.
48,5 pkt.

Sprzedaż detaliczna USA
marzec
-0,4% m/m
1% m/m

Produkcja przemysłowa USA
marzec
0,4% m/m
1,1% m/m

Dynamika PKB USA (anualizowany) – wstępny
I kwartał
2,5%
0,4%

Bazowa stopa procentowa USA
kwiecień
0,25%
0,25%

Inflacja CPI USA
marzec
1,5% r/r
2,0% r/r

Realna stopa procentowa USA
marzec
-1,25% r/r
-1,75% r/r

Inflacja PPI USA
marzec
1,1% r/r
1,7% r/r

Inflacja HICP
marzec
1,7% r/r
1,8% r/r

Inflacja PPI strefa euro
luty
1,3% r/r
1,7% r/r

Stopa bezrobocia USA
marzec
7,6%
7,7%

Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym USA
marzec
88 tys.
268 tys.

- trend wzrostowy
- trend spadkowy
- trend boczny

Negatywne sygnały płynące z danych makro

Kwiecień był kolejnym miesiącem słabszych odczytów makro zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. Wszystkie wskaźniki nastrojów zanotowały w minionym miesiącu spadek, nawet indeks wskaźników wyprzedzających – Conference Board z USA. Niepokojące sygnały płyną także z indeksów PMI państw strefy euro. Główny motor Eurozony – Niemcy notują już drugi miesiąc spadków tych indeksów zarówno dla przemysłu, jak i usług. Analizując korelację pomiędzy odczytami indeksu PMI dla przemysłu i zachowaniem niemieckiego parkietu widać wyraźnie, że spadkom tego pierwszego zazwyczaj towarzyszyła większa lub mniejsza korekta na giełdach. Póki co zasięg tej korekty na DAXie był nieduży. Jeżeli jednak słabe odczyty indeksów PMI będą kontynuowane, to inwestorzy zaczną wątpić w poprawę sytuacji gospodarczej w Europie w drugiej połowie roku. Taka rewizja oczekiwań w połączeniu z brakiem innych pozytywnych czynników mogłaby być przyczyną głębszych ruchów korekcyjnych na giełdowych indeksach.