Nowe otwarcie w Orlenie. Jak reagują rynki?

 | 12.04.2024 10:56

  • Ireneusz Fonfara został wybrany nowym Prezesem Orlenu (WA:PKN)
  • Coraz więcej “trupów” wypada zOrlenowej szafy
  • Kolejna próba wybicia górą z konsolidacji
  • Po kilkunastu tygodniach bezkrólewia Rada Nadzorcza wybrała nowego Prezesa, którym został Ireneusz Fonfara. Jest to doświadczony manager, który wcześniej w latach 2008-2018 był Prezesem litewskiego oddziału Orlen. Nominacja odbyła się w cieniu afery związanej ze spółką Orlen Trading Switzerland (OTS), która w wyniku utraconej przedpłaty za zakupioną ropę naftową musiała dokonać odpisu w wysokości bagatela 1,6 mld zł. Trwający audyt razem z równocześnie prowadzonym śledztwem w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem (WA:LTSP) generuje ryzyko, że podobnych “kwiatków” będzie coraz więcej. Z technicznego punktu widzenia strona popytowa podejmuje ponowną próbę przełamania górnego ograniczenia szerokiej konsolidacji, co mogłoby otworzyć drogę do większych wzrostów. W realizacji tego planu powinien pomóc generalny optymizm na polskim parkiecie, który doskonale obrazuje konsekwentny trend wzrostowy na głównym indeksie WIG20.

    Kim jest nowy Prezes Orlenu Ireneusz Fonfara?
    Ireneusz Fonfara w wyścigu po fotel Prezesa Orlenu pokonał 258 kandydatów w ramach przeprowadzonego konkursu. Poza stanowiskiem Prezesa Orlenu na Litwie nowy sternik polskiego koncernu multienergetycznego był członkiem zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz zarządzającym w kilku spółkach z sektora biotechnologicznego. Jak podaje Businessinsider w liście skierowanym do pracowników spółki podkreślił, iż zależy mu przede wszystkim na przywróceniu ładu korporacyjnego, a Orlen stanie się liderem transformacji energetycznej w Polsce oraz perłą na rodzimym rynku kapitałowym.

    Notowania Orlenu bezpośrednio po wyborze zanotowały umiarkowane spadki, które spowodowane były jednak nie przez ogłoszoną decyzję a aferę związaną ze spółką zależną Orlen Trading Switzerland (OTS), która musiała dokonać odpisu na 1,6 mld zł. Powodem straty była przedpłata za ropę, która prawdopodobnie miała być sprowadzona z Wenezueli i nie została ostatecznie dostarczona. Poza tym w sprawozdaniu finansowym za 2023 rok trzeba będzie jeszcze ująć odpisy z branży petrochemicznej oraz wydobywczej na kwoty kolejno 10,2 mld oraz 3,1 mld złotych. Doprowadzenie audytu do końca i uporządkowanie finansów spółki będzie jednym z głównych wyzwań nowego Prezesa w pierwszym etapie jego kadencji.

    Pobierz aplikację
    Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
    Pobierz

    Rzut oka na sytuację fundamentalną
    Pod względem sytuacji finansowej spółka może pochwalić się solidną kondycją, co odzwierciedla poniższy wskaźnik dostępny w ramach narzędzia InvestingPro