Obawy przed recesją powodują gwałtowne spadki cen surowców

 | 27.06.2022 11:32

Podsumowanie: W ubiegłym tygodniu obawiający się widma recesji rynek surowców odnotował mocne spadki we wszystkich trzech sektorach: energii, metali i produktów rolnych. W tym momencie nie wiadomo, jaki będzie poziom potencjalnej destrukcji popytu, wątpimy jednak, by ostateczny efekt zniwelował długoterminową przyczynę cyklicznej hossy surowców. W dzisiejszej analizie szczegółowo omawiamy ropę naftową, miedź, złoto i pszenicę.

Sektor surowców coraz bardziej obawia się widma recesji. W efekcie sprzedaży w ubiegłym tygodniu miały miejsce mocne spadki we wszystkich trzech sektorach: energii, metali i produktów rolnych. W tym momencie nie wiadomo, jaki będzie poziom potencjalnej destrukcji popytu. Nie ulega jednak wątpliwości, że z rynku usuwana jest obecnie część ostatnich transakcji kupna. Po części spowodowane jest to działaniami funduszy makroekonomicznych, które kupowały surowce w okresie wzrostów, jednak obecnie zaczynają mieć wątpliwości, ponieważ ryzyko spowolnienia gospodarczego jest coraz większe.

Obecne obawy nabiorą jednak kształtu dopiero w nadchodzących miesiącach i kwartałach. W tym momencie wątpimy, by ostateczny efekt zniwelował długoterminową przyczynę cyklicznej hossy surowców. Kwestie strukturalne, takie jak wątpliwości co do długoterminowego apetytu inwestycyjnego na nowe przedsięwzięcia w zakresie poszukiwania i wydobycia surowców energetycznych, pozostają kluczowym powodem, dla którego w najbliższych latach ograniczona podaż będzie nadal czynnikiem wspierającym ceny. Po części wynika to z zielonej transformacji, która sprawia, że formułowanie prognoz dotyczących popytu na energię opartą na paliwach kopalnych staje się coraz trudniejsze.

(Wykres: Wyniki kluczowych surowców od 10 czerwca, kiedy to wyższy niż przewidywano odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych przyczynił się do agresywnej reakcji amerykańskiej Rezerwy Federalnej w postaci podwyżki stóp procentowych, co z kolei wywołało obawy o recesję. Uwaga: Do najważniejszych wyjątków należą unijne kontrakty na gaz TTF (Title Transfer Facility) i amerykański gaz, biorąc pod uwagę utrzymujące się przeciwstawne czynniki w postaci europejskich obaw o dostawy z Rosji oraz przedłużającego się ograniczenia eksportu ze Stanów Zjednoczonych po ostatniej eksplozji w terminalu eksportowym Freeport LNG w Teksasie.)