Rozbieżność kursów walut

 | 21.01.2014 16:04

Dziś rano obserwowaliśmy indywidualne ruchy kursów walut, a nie zmiany w parze z dolarem. Z jednej strony, USD znacznie się umocnił w stosunku do jena, jak można byłoby się spodziewać, z uwagi na zwyżkę giełdy w Tokio. Indeks japońskich akcji TOPIX wzrósł dzisiaj o 0,6% w związku z zaleceniem rządu cięcia stopy podatku korporacyjnego. W ciągu ostatniego roku można było zauważyć 42% korelację pomiędzy Topix i kursem pary USD/JPY w ujęciu dziennym. Istnieje również stosunkowo silna dodatnia korelacja pomiędzy USD/JPY i rentownością obligacji skarbowych USA, po kilku dniach spadków, 10-letnie amerykańskie obligacje skarbowe wzrosły o 2 pb. Bank Japonii rozpoczął dwudniowe spotkanie i choć nie spodziewamy się tym razem zmiany w polityce, Bank może zdecydować się poszerzyć swój program stymulacyjny w II kwartale po podwyżce podatku konsumpcyjnego. To powinno zapewnić wsparcie dla kursu USD/JPY, moim zdaniem. Dolar był również silniejszy vs SEK i NOK, co prawdopodobnie było skutkiem przenoszenia pozycji (ang. carry over) z wczorajszej europejskiej sesji.

Z drugiej strony, dolar był znacznie niższy wobec NZD po wydaniu odczytu CPI w Nowej Zelandii za IV kwartał, który wyniósł +0,1% w ujęciu kwartalnym, a nie -0,1% w ujęciu kwartalnym, jak spodziewał się rynek. Krajowy wskaźnik cen mieszkań Instytutu Nieruchomości Nowej Zelandii (REINZ) spadł o 1,0% m/m w grudniu, ale ponieważ w listopadzie był na rekordowo wysokim poziomie i w grudniu nadal powyżej poziomu z października, to nadal mamy do czynienia z pozytywnym trendem. Szybsza inflacja, wzrost cen nieruchomości i wskaźnik zaufania w biznesie na najwyższym od 20 lat poziomie sprawiają, że coraz bardziej prawdopodobne jest to, że na posiedzeniu, które odbędzie się 30 stycznia, Bank Rezerw Nowej Zelandii zdecyduje się podnieść stopy z rekordowo niskiego poziomu 2,5%. Rynek założył, że istnieje 63% szansa na podwyżkę na tym spotkaniu i w związku z tym umocnił się kurs NZD. Ja konsekwentnie twierdzę, że NZD powinien być jedną z lepiej funkcjonujących walut w tym roku z powodu wyjątkowej polityki pieniężnej RBNZ - Bank centralny Nowej Zelandii jest jedynym bankiem centralnym w grupie G10, który zadeklarował poparcie dla zacieśniania polityki. Wygląda na to że, cykl zacieśniania może nawet rozpocząć się wcześniej, niż się spodziewałem, co powinno dodatkowo wesprzeć notowania waluty. W pewnym stopniu AUD podążył za NZD, swoją rolę odegrała tu także zwyżka na rynku chińskich akcji, która nastąpiła w wyniku wstrzyknięcia gotówki na chińskim rynku pieniężnym przez bank centralny w celu przytrzymania stóp na niskim poziomie.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Platyna zanotowała dalsze zyski w związku z wiszącymi w powietrzu strajkami górników, jednak rajd na rynku platyny nie przerodził się w ożywienie kursów złota lub srebra, które spadły. To zły znak dla innych metali szlachetnych, moim zdaniem.

W Europie, uwaga rynku skupi się dziś na publikacji wskaźnika ZEW za styczeń. Według prognoz indeks obecnych nastrojów wzrośnie do 35,0 z 32,4 w grudniu, podczas gdy indeks oczekiwań ma wzrosnąć do 64,0 z 62,0. Taka poprawa może chwilowo wesprzeć notowania euro. Prognozy odnośnie bieżącego wskaźnika nie zawsze się sprawdzają - sześć z ostatnich 12 odczytów było lepszych od prognoz rynkowych, natomiast kolejne sześć było poniżej szacunków - jeśli chodzi o ostatnich pięć indeksów oczekiwań - byliśmy pozytywnie zaskoczeni 9 razy z ostatnich 12 miesięcy. Czy to oznacza, że ekonomiści w końcu zaczną lepiej przewidywać, czy też niezdolność ludzi do trafnej prognozy wskaźnika daje szansę zarobku? Pamiętaj: Wyniki osiągane w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych rezultatów. Również dziś Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego uwolni wyniki badania trendów CBI. Oczekuje się, że łączne zamówienia spadną, natomiast wzrośnie optymizm. Mieszane wiadomości sugerują prawdopodobieństwo niewielkiej reakcji GBP. Ponadto, w dniu dzisiejszym czekają nas dwa przemówienia: Członek rady EBC, Ewald Nowotny, wypowie się w klubie austriackich dziennikarzy biznesowych i Andy Haldane (Bank Anglii) wygłosi przemówienie w Instytucie Prawa i Finansów (ILF).

EUR/USD