EBC bliżej QE

 | 22.10.2014 14:07

We wtorek, podczas sesji europejskiej, kurs EUR/USD obniżył się w reakcji na informację, że w grudniu Europejski Bank Centralny (EBC) może rozszerzyć swój program stymulowania gospodarki i zacząć skupować obligacje korporacyjne. Oznacza to, że bank mógłby skupować dwa razy więcej aktywów, ponieważ łączna wartość obligacji korporacyjnych o wysokiej jakości, wyłączając te, które są wyemitowane przez instytucje finansowe, to 1,5 biliona EUR. Obecnie bank skupuje zabezpieczone aktywa ABS i zabezpieczone obligacje – ich łączna wartość sięga 1 biliona EUR. Dodanie obligacji korporacyjnych do programu skupu aktywów przez EBC pozwoliłoby prezesowi EBC Draghiemu na przywrócenie bilansu EBC do poziomu z początku 2012 (około 1 biliona EUR więcej niż obecnie), jednocześnie omijając prawne zastrzeżenia dotyczące skupu długu państw. Informacje te są zdecydowanie negatywne dla EUR, ponieważ oznaczają, że EBC zwiększy podaż euro w momencie gdy Rezerwa Federalna (Fed) kończy swój program QE i sygnalizuje rozpoczęcie cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej. Zwiększy to różnicę między polityką pieniężną w USA i strefie euro.

We wrześniu, sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA silnie wzrosła i osiągnęła najwyższy poziom od roku, co sygnalizuje, że amerykański sektor mieszkaniowy wraca na prostą. Wzrost sprzedaży domów jest zgodny z danymi opublikowanymi w ubiegłym tygodniu, które wskazały na zwyżkę liczby budów i pozwoleń na budowy we wrześniu. Te wszystkie dane wskazują na ożywienie w sektorze mieszkaniowym po spowolnieniu w okresie letnim. Rentowności 10-letnich obligacji USA nieco wzrosły (o 2 punkty bazowe) a oczekiwania co do poziomu stóp Fed pozostały bez zmian. Pozytywnie zareagowały zaś giełdy na Wall Street - S & P 500 wzrósł o 2%.

Informacje o EBC, wraz z kolejnymi pozytywnymi danymi z USA, umocniły dolara wobec prawie wszystkich walut G10. SEK był najsłabszy, być może z powodu oczekiwania na zaplanowane na przyszły tydzień posiedzenie Riksbanku. Biorąc pod uwagę łagodzenie polityki przez EBC, trudno będzie Riksbankowi na utrzymanie neutralnego nastawienia, ponieważ kraj znajduje się już w deflacji.