Odczyty indeksów PMI na tapecie

 | 24.07.2019 11:10

Dzisiejsza sesja obfituje w publikację wstępnych odczytów indeksów PMI dla przemysłu i usług w lipcu. Na początku sesji europejskiej poznaliśmy odczyty z Francji, Niemiec i całej strefy euro, które wskazywały na pogłębienia spowolnienia w sektorze przemysłu. Francuski indeks PMI dla przemysłu znalazł się na granicy 50 pkt., z kolei jego niemiecki odpowiednik spadł do 43,1 pkt. z 45 pkt. a wskaźnik PMI obrazujący aktywność przemysłową całej strefy euro uplasował się na poziomie 51,5 pkt. wobec 52,2 pkt. w czerwcu. Dane dla sektora usług były mieszane, jednakże wskazywały jego lepszą kondycję w porównaniu do sektora przemysłowego. Publikacje z Europy nie napawają optymizmem i mogą wzmocnić oczekiwania niektórych uczestników rynku na podjęcie działań wspomagających gospodarkę na jutrzejszym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Jak na razie niestety powyższe odczyty nie wskazują na to, że strefa euro zaczyna odbijać, co będzie wpływało na podtrzymanie słabych perspektyw dla europejskiej gospodarki. Przed nami jeszcze odczyty z USA, które zgodnie z konsensusem rynkowym powinny wskazywać na stabilizację sytuacji w amerykańskim sektorze usługowym i przemysłowym.


Boris Johnson zwyciężył w wyborach na lidera Partii Konserwatywnej i dziś obejmie stanowisko premiera Wielkiej Brytanii. Priorytetowym celem pozostanie wyprowadzenie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pod koniec października bez względu na okoliczności. Johnson planuje negocjować z Unią Europejską porozumienie w sprawie Brexitu, jednakże druga strona umowy podtrzymuje swoje stanowisko o braku możliwości renegocjacji. W związku z powyższym wzrasta ryzyko twardego Brexitu. Wynik wyborów był spodziewany, więc funt nie zareagował istotnie na tę informację. Uwaga rynków powinna obecnie skupić się na nowym składzie rządu.


Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę globalnego wzrostu gospodarczego. MFW spodziewa się wzrostu dynamiki światowego PKB o 3,2% w 2019 roku i o 3,5% w 2020 roku (niżej o 0,1pp. w porównaniu do poprzednich prognoz). Fundusz przestrzegł również, że kontynuacja sporu handlowego i bezumowny Brexit mogą przyczynić się do mocniejszego spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego na świecie. Bilans ryzyk pozostaje zdecydowanie negatywny.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz


EUR/USD