Odporny rynek złota przeciwstawia się prognozom mniejszych cięć stóp procentowych

 | 28.02.2024 12:31

Podsumowanie: Złoto nadal pnie się w górę – aktualna cena wynosząca około 2 035 USD redukuje miesięczną stratę do zaledwie 1%, co jest imponującym wynikiem w miesiącu, w którym rentowności na krótkim końcu krzywej gwałtownie wzrosły w reakcji na zmniejszenie przewidywanej liczby tegorocznych obniżek amerykańskich stóp procentowych z sześciu do około trzech. Pomimo rosnących „kosztów” utrzymywania nieoprocentowanej pozycji w złocie i obecnej obsesji rynków na punkcie akcji powiązanych ze sztuczną inteligencją i kryptowalut, żółty metal osiągał dobre wyniki ze względu na popyt na fizyczne złoto, a także z uwagi na osłabienie dolara. W niniejszej analizie przyjrzymy się również czynnikom, które obecnie wytyczają kierunek srebra.

Złoto nadal pnie się w górę – aktualna cena wynosząca około 2 035 USD redukuje miesięczną stratę do zaledwie 1%, co jest imponującym wynikiem w miesiącu, w którym przewidywana liczba obniżek amerykańskich stóp procentowych z sześciu spadła do około trzech, przy czym pierwszej obniżki do lipca nie uwzględnia się jeszcze w pełni w wycenach. W efekcie rentowność dziesięcioletnich obligacji amerykańskich wzrosła o ponad 35 punktów bazowych do 4,28%, podczas gdy rentowność obligacji dwuletnich poszła w górę aż o 51 punktów bazowych do poziomu 4,72%, tym samym znacznie podwyższając koszt alternatywny utrzymywania nieoprocentowanej pozycji w złocie. 

Rosnący koszt utrzymywania aktywów w połączeniu z obsesją rynku na punkcie akcji powiązanych ze sztuczną inteligencją, potencjalnie wywołując fałszywe poczucie stabilności na rynkach, spowodował, że popyt na „papierowe” inwestycje w złoto nadal spadał, a łączna pozycja w ETF opartych na kruszcu zmniejszyła się w tym miesiącu o 44 tony, a w bieżącym roku dotychczas o 95 ton. Wbrew tym przeciwnościom wsparcie zapewnił słabszy dolar i pokrywanie krótkich pozycji przez inwestorów spekulacyjnych, zainicjowane na początku miesiąca, kiedy złoto na krótko spadło poniżej 2 000 USD. 

Amerykańska komisja ds. obrotu towarowymi kontraktami terminowymi (CFTC) w swoim najnowszym raporcie Commitments of Traders obejmującym tydzień kończący się 20 lutego wykazała, że inwestorzy spekulacyjni zwiększyli swoją długą pozycję netto w kontraktach terminowych na złoto notowanych na giełdzie COMEX o 18 tys. kontraktów (1,8 mln uncji lub 51 ton) do poziomu 64 tys. kontraktów, z czego zdecydowana większość była wynikiem redukcji krótkiej pozycji brutto o 17 tys. kontraktów przez prowadzących krótką sprzedaż w oparciu o błędne przesłanki. Takie powtarzające się działanie inwestorów spekulacyjnych - sprzedających w przypadku osłabienia i kupujących w przypadku umocnienia – stanowiło dominujące zachowanie na rynku od grudnia, kiedy cena złota utrzymywała się w granicach coraz węższego przedziału.

Obserwując pozycje inwestorów w srebrze można dostrzec podobny wzorzec: ogólna pozycja w ETF spadła w tym miesiącu dotychczas o 437 ton do poziomu 21 407 ton, co stanowi największy miesięczny spadek od lipca ubiegłego roku. Tymczasem fundusze zarządzające środkami pieniężnymi pozostają znacznie bardziej otwarte na krótkoterminowe zmiany cen i podobnie jak w przypadku złota zmagały się ostatnio z brakiem impetu, co prowadziło do kupowania przy maksimach i sprzedawania przy minimach. Osłabienie na początku miesiąca spowodowało, że fundusze weszły w krótkie pozycje netto w kontraktach terminowych na srebro notowanych na COMEX, zostały jednak zmuszone do powrotu do długich pozycji netto w tygodniu kończącym się 20 lutego, kiedy odbicie złota i metali przemysłowych wsparło wyższe ceny.