Planowana obniżka produkcji kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

 | 12.03.2018 09:37

Ostatnie tygodnie na rynku kakao były okresem dynamicznych zwyżek notowań tego surowca. Cena kakao w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu dotarła do poziomu 2500 USD za tonę i dopiero w piątek – po dwóch tygodniach nieprzerwanych dziennych wzrostów – zaliczyła zniżkę.

Po tak spektakularnych zwyżkach cen kakao, trwających łącznie już ponad dwa miesiące, odreagowanie spadkowe w okolicach 2500 USD za tonę ma uzasadnienie chociażby z technicznego punktu widzenia. Ponadto, na początku marca zwyżki były napędzane już głównie hurraoptymizmem inwestorów instytucjonalnych, którzy masowo zamykali krótkie pozycje i otwierali długie pozycje na tym rynku.

Uspokojenie nastrojów na rynku kakao doprowadziłoby zapewne do osunięcia się notowań nieco w dół, ale nie oznacza to wcale głębokich przecen. Mimo że ostatnie zwyżki wydawały się nieco przesadzone, to sytuacja fundamentalna na rynku kakao się polepsza. W piątek pojawiły się informacje z Coffee and Cocoa Council (CCC (WA:CCCP)) – instytucji mającej przeważający wpływ na rynki kakao i kawy na Wybrzeżu Kości Słoniowej – dotyczące zawieszenia tamtejszych krajowych programów wsparcia produkcji kakao. Państwowe wsparcie w ostatnich latach doprowadziło do wyraźnej nadpodaży na rynku kakao na świecie ze względu na fakt, że Wybrzeże Kości Słoniowej jest dominującym producentem tego surowca. Chociaż na razie CCC podało niewiele szczegółów, to jeśli zapowiedzi tej instytucji wejdą w życie, to będą one krokiem do zbilansowania globalnego rynku kakao, co z pewnością przełoży się na ceny tego surowca.