Podsumowanie portfela fundamentalnego – część 3 – Pekabex, Newag

 | 10.09.2021 12:11

W ubiegłym tygodniu opublikowaliśmy drugą część podsumowania po wynikach półrocznych dwóch spółek z naszego portfela fundamentalnego – ATREM oraz Square (NYSE:SQ) Games (TEN). Dziś przyjrzymy się wynikom dwóch kolejnych spółek – Pekabex (PBX) oraz Newag (WA:NWGP) (NWG)h3 Pekabex (PBX)/h3

Pekabex to spółka, która jako pierwsza trafiła do naszego portfela. Pomimo ostatniej mocniejszej korekty związanej z szacunkami wyników za drugi kwartał urosła ona od daty zakupu blisko 140% z czego 5,82% to zysk w postaci dywidendy. Jak wspomniałem szacunki za drugi kwartał mocno rozczarowały inwestorów. O ile na poziomie przychodów mówimy o rekordowych wynikach o tyle sam zysk netto wygląda delikatnie mówiąc mało satysfakcjonująco. Niska rentowność zgodnie z komunikatem spółki spowodowana była w największym stopniu bezprecedensowymi podwyżkami cen materiałów i usług budowlanych – głównie stali, wełny mineralnej czy sklejki. Utrudniony był również dostęp do tych materiałów. Jeszcze na początku stycznia jeden z użytkowników portalu analiz zasięgnął informacji w relacjach inwestorskich spółki w kwestii cen stali. Na tamten czas spółka nie widziała zagrożenia w jej wzrostach:

relacje inwestorskie Pekabex


Nie będzie to miało dużego wpływu na rentowność, bo kontrakty spółki są dość krótkie i bieżące kalkulacje są robione z uwzględnieniem wyższych cen. Poza tym większość zamówień jest długoterminowych i np. stal giętą mają zamówioną po starej cenie na pół roku z góry więc teraz nie potrzebują jej zamawiać. Dodatkowo wzrost cen stali powoduje wzrost ceny „konkurencyjnych” do żelbetonowych konstrukcji stalowych , co przekłada się pozytywnie na sprzedaż. Na m3 jest zużywanych 150-200 kg stali w zależności od stopnia skomplikowania konstrukcji. Spółka nie robi zabezpieczeń jeśli chodzi o ceny stali.

h5 Jak widać, dynamiczne wzrosty zaskoczyły nie tylko inwestorów, ale i zarząd PBX./h5

I tak przy szacowanym blisko 70% wzroście przychodów rok do roku, natomiast zysk netto zmniejszył się prawie o połowę. Stąd reakcja inwestorów jest w pełni uzasadniona. Uwzględniając szacunki za 2Q przyszłe P/E wyniesie około 11. Dla spółki jest to górna granicą, ponieważ średnio notowana była w okolicach 7.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

W czterech poprzedzających kwartałach rentowność zysku netto wynosiła 6,26%, szacunki za 2 kwartał to ledwo 2,05%. Przy tak dynamicznym wzroście przychodów każdy punkt procentowy na poziomie rentowności będzie znacząco wpływał na wyniki. Zarząd zgodnie z komunikatem podjął już odpowiednie kroki, aby dostosować się do obecnej sytuacji na rynku. Dla nowych kontraktów podniesiono ceny, dla niektórych już podpisanych kontraktów nastąpiła renegocjacja ceny. Jak możemy przeczytać w komunikacie: „Niestety, ze względu na fakt, że proces zmian rynkowych był bardzo nagły nie zawsze udało się przenieść na klientów nadwyżki kosztów.” – co może sugerować jeszcze widoczny wpływ na wynikach w trwającym kwartale.

Natomiast czytając dalej pojawia się więcej optymizmu:

h5 W związku z zawieraniem kolejnych umów z klientami na bazie nowych cen surowców i usług budowalnych oraz wysokim popytem na produkty i usługi Pekabex, a co za tym idzie wysokim poziomem produkcji, zarząd Emitenta spodziewa się sukcesywnej poprawy wyników w kolejnych kwartałach./h5

W poniedziałek spółka jak co miesiąc przekazała do informacji publicznej dane produkcyjne za kolejny miesiąc. Jak poprzednio, wyglądają one bardzo dobrze. Rosną rok do roku o 57% i o 35% w stosunku do najlepszego pod tym względem jak na razie roku 2018 :