Podwyższona Inflacja i Dalsza Hibernacja Ofert IPO w 2023 Roku

 | 17.04.2023 18:43

Wskaźniki inflacji są niezmiennie tematem numer jeden na czołówkach prasy ekonomicznej i odpuszczający jedynie nieznacznie wzrost cen nadal wydaje się przysparzać kłopotów inwestorom giełdowym, ale także spółkom wchodzącym na rynek. Wysoki poziom inflacji powoduje bowiem obawy emitentów IPO, czyli pierwszych ofert publicznych o niższe zainteresowanie akcjami, a zatem słabym debiutem.

Inflacja tworzy bowiem presję cenową na rynki finansowe i skłania, szczególnie inwestorów detalicznych, do poszukiwania raczej bezpiecznych narzędzi inwestycyjnych. W tym artykule przedstawimy bieżącą sytuację na rynku IPO na giełdzie w Warszawie i w Nowym Jorku. Zastanowimy się także, czy 2023 rok będzie kolejnym rokiem hibernacji debiutów giełdowych, czy może dostrzegalne będzie pewne ożywienie. 
h5 Rynek IPO w minionych miesiącach/h5

Minione miesiące nie były najszczęśliwsze dla rynku IPO zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. W 2022 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odnotowano zaledwie 8 debiutów, a i tak nie byli to całkowici nowicjusze na rynku kapitałowym. Wszystkie te spółki przeniosły się bowiem z rynku równoległego New Connect na główny parkiet. Dla porównania, w ubiegłych latach odsetek spółek przenoszących się z New Connect w stosunku do wszystkich IPO w Warszawie wynosił 25% do 70%. Prezesi spółek mierzących się z zamiarem wejścia na giełdę postanowili poczekać na lepszy moment, licząc na wyższa kapitalizację w nadchodzącym czasie. 

Całkiem podobna sytuacja miała miejsce w Stanach Zjednoczonych. Analitycy z firmy konsultingowej EY należącej do „Big Four” nie przebierają zresztą w słowach. Według EY rynek IPO w 2022 roku „zanurkował”. Raport EY Global IPO Trends wskazuje na fakt, że po rekordowym 2021 roku, debiuty giełdowe zanotowały ochłodzenie, nazwane wprost „obrotem o 180 stopni”. 

Użycie tak dramatycznych słów może wydawać się tylko pozornie przesadą. W całym 2022 roku odnotowano bowiem łącznie 1333 IPO na świecie, o kapitalizacji wynoszącej 179,5 miliarda dolarów. Pod względem ilości zebranych pieniędzy, jest to spadek o 61% w stosunku do roku wcześniejszego. Co więcej, sytuacja wyglądała jeszcze mniej korzystnie, porównując czwarty kwartał 2022 roku w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku. 

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Jak sugeruje jednak badanie, w regionie Azji-Pacyfiku wyniki nie były tak złe w porównaniu z Europą i USA. Ponadto, większość IPO pochodziło od spółek z branży technologicznej, co wskazuje na wciąż jej niezłą kondycję i być może podkreśla, że problemy są tylko przejściowe. Aż 40% spółek jakie zadebiutowały w 2022 roku pochodziło właśnie z tej branży. A na horyzoncie pojawia się szansa na ożywienie.

h5 Czynniki ożywienia na rynku IPO w 2023 roku/h5

Ale sytuacja nie musi być wcale tak pesymistyczna dla spółek wchodzących na rynek. Już teraz w Stanach Zjednoczonych dostrzegalny jest wyraźny spadek inflacji, który będzie zachęcał do zakupów także na giełdzie. Najnowszy odczyt inflacji w USA z kwietnia, wskazuje na wzrost cen rok do roku wynoszący już zaledwie 5%. Nie jest to w dalszym ciągu kwota, którą należy bagatelizować, jednakże poziom ten stanowi najniższą wartość od 2021 roku, gdy rozpoczął się wyż inflacyjny.