Ponowne odwrócenie

 | 10.06.2013 12:16

Wzrost liczby zatrudnionych w sektorze pozarolniczym w USA o 175 tys. na nowo rozpalił nadzieje na ograniczenie programu QE przez Rezerwę Federalną powodując ewentualne odwrócenie trendu po prawie dwutygodniowym osłabieniu na rynku dolara. Rynek spodziewał się wzrostu o około 163 tys. do 170 tys., jednak zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni, nastąpił wzrost zatrudnienia w sektorze usług powyżej 6-miesięcznej średniej (pomimo danych dot. budów, które zwiększyły się znacznie mniej niż 6-miesięczna średnia oraz zatrudnienia w przemyśle, gdzie zanotowano 8 tys. spadek, podczas gdy prognozowano wzrost o 4 tys.) Wpływ negatywnej informacji odnośnie nieprzewidzianego wzrostu stopy bezrobocia z 7,5% do 7,6%, został zniwelowany dzięki niespodziewanemu ożywieniu na rynku pracy, wzrostowi aktywności zawodowej od 35-letniego minimum na poziomie 63,3% do 63,4%. Z drugiej strony jednak, średnia godzinowa stawka wynagrodzenia spadła nieco poniżej oczekiwań w ubiegłym miesiącu wraz z danymi o zatrudnieniu w wysokości 165 tys., które zostały skorygowane w dół do 149k. Wiadomość o dobrych wynikach z amerykańskiego rynku pracy doprowadziła początkowo do przesadnej reakcji rynku, dolar znacznie się umocnił po czym nastąpiło zniesienie części zysków wobec głównych walut tzw. majors. Ożywienie na rynku pracy w USA sprawiło, że możliwe jest obniżenie programu skupu aktywów przez Fed, jednak zgodnie z prognozami takiej decyzji możemy spodziewać się dopiero pod koniec października. Perspektywa ta spowodowała wzrost amerykańskich indeksów giełdowych o około 1,3%.

Dziś poznamy liczbę wydanych pozwoleń na budowę domów w Kanadzie oraz wskaźnik RICS (Królewskiego Instytutu Dyplomowanych Rzeczoznawców Majątkowych) z Wielkiej Brytanii za maj. Zgodnie z prognozami nastąpi wzrost liczby rozpoczętych budów w Kanadzie z 174.9 tys. do 179.1 tys., natomiast w Wielkiej Brytanii oczekuje się, że ceny domów wzrosną drugi miesiąc z rzędu, z 1,0% do 3,0%.

Centrowiec (3 z 5 pkt. wg skali agencji Reuters Dove/Hawk) James Bullard, szef Fed St. Louis planuje wygłosić przemówienie w Montrealu na temat globalnych perspektyw gospodarczych, będzie to pierwsze przemówienie z ust urzędnika Fed-u od momentu ogłoszenia raportu o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym w piątek.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

W ciągu nocy ujawniony zostanie szereg danych na temat japońskiej gospodarki. Nastąpi poprawa głównego indeksu dużych producentów za II kwartał w stosunku do poprzedniego kwartału, jak widać, coraz mniej firm uważa, że japońskie warunki ekonomiczne są coraz gorsze. Wskaźnik ten ma spaść z -4,6 do -2,1. Podaż pieniądza M2 i certyfikaty depozytowe mają wzrosnąć rok do roku z 3,3% do 3,5%. Stopa procentowa Banku Japonii pozostanie na niezmienionym poziomie 0,1%, chociaż istnieją pewne spekulacje, że bank centralny podejmie nowe środki stymulacyjne w celu pobudzenia wzrostu w drodze do zwiększenia stopy inflacji.

W nocy poznamy również indeks klimatu biznesowego Narodowego Banku Australii (NAB) za maj oraz kwietniowy odczyt nt. kredytów mieszkaniowych i inwestycji kredytowych odnośnie pożyczek hipotecznych. Według prognoz kredyty mieszkaniowe spadną z 5,2% do 2,0%.

Główne nowości w tym tygodniu: We wtorek podjęta zostanie decyzja odnośnie poziomu stóp procentowych w Nowej Zelandii, nie spodziewamy się zmiany z 2,5%. W środę i czwartek ujawniona zostanie stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii (prognozuje się brak zmian) oraz Australii (pogorszenie). W czwartek poznamy także dane nt. sprzedaży detalicznej w USA, w piątek natomiast ogłoszone zostaną dane o inflacji w strefie euro (oczekuje się wzrostu).

EUR/USD