Portfel zagranicznych spółek dywidendowych – Intel – kluczowy czas dla spółki (cz.

 | 08.11.2022 12:34

Pierwsza moja analiza spółki Intel (NASDAQ:INTC) pojawiła się na portalu w listopadzie 2020. Wtedy analizowaliśmy spółkę przy cenie 45,6 USD, a wpis podsumowałem „Aktualne poziomy cenowe uważam za atrakcyjne, a każdą kolejną przecenę odczytuję jako możliwą okazję do kupna na długi termin jako inwestycję w płatnika rosnącej dywidendy.”

Jak dobrze wiemy, przeceny INTC w ostatnim czasie następowały wielokrotnie. Na początku października tego roku, akcje spółki były handlowane po ~25 USD. Problemów INTC można wyliczać bez liku, ale po ostatnich wynikach za 3Q22 – wynikach bardzo słabych, rynek zareagował z dużym entuzjazmem i akcje spółki w handlu posesyjnym rosły o ponad 10%. Dlaczego tak się stało? Zapraszam Was do mojego spojrzenia na wyniki spółki, płynące informacje i próbę odpowiedzi na pytanie czy INTC warto kupić.

h3 Wyniki za 3Q22/h3

Jak już wspomniałem, same wyniki za 3Q nie pokazały przełomu. Jedynie uświadczyły inwestorów o głównych problemach z jakimi boryka się INTC. Amerykański gigant przegrywa wyścig w dziedzinie technologii wytwarzania procesorów. Nadal bazuje na 10nm, które mają nazwę kodową Intel 7. W tym czasie AMD, TSMC są już zdecydowanie dalej. Procesory wytwarzane przy użyciu bardziej zawansowanych technologii, takich jak 7 i 5 nm pozwalają na mniejsze zużycie energii. A to jest kluczowe, zwłaszcza na rynku centr danych.

Przychody spółki wyniosły 15,34 mld USD i były Y/Y niższe o 15%. Jeszcze większy spadek odnotował zysk netto, który wyniósł 1 mld USD i spadł aż o 85%.

Ja skupię się najbardziej na segmencie Datacenter and AI Group. Segment, w którym to INTC od kilku kwartałów sromotnie przegrywa rywalizację z AMD: