Producenci samochodów wychodzą na prostą

 | 15.09.2017 10:11

• Sektor producentów samochodów coraz stabilniejszy po erze pokryzysowych bankructw.
• Chiny głównym motorem sprzedaży w Azji.
• Wyzwania związane z rozwijaniem autonomicznych aut.

Po serii bankructw, będących wynikiem kryzysu finansowego z 2008 roku, ostatnie lata przyniosły stabilizację sektorowi producentów samochodów. W USA popyt na SUV-y stopniowo wzrasta, ponieważ niższe ceny ropy naftowej wspierają sprzedaż większych samochodów (oraz poprawiają marże). Także na rynkach wschodzących popyt notuje stopniowe zwyżki.

W ostatnich latach głównym motorem sprzedaży w Azji są Chiny - koncerny samochodowe poczyniły inwestycje, aby jeszcze silniej podbić sprzedaż w tym państwie. Ford i Fiat Chrysler zainwestowały w chińskie fabryki, a Hyundai Wia i Toyota Boshoku pozostają największymi dostawcami samochodów w regionie Azji i Pacyfiku.

Popyt na samochody w Indiach także pozostaje solidny, choć sprzedaż aut spadła w ostatnim czasie z powodu znacznej denominacji rupii. Mimo to Indie pozostają ważnym rynkiem zbytu, a popyt w najbliższych latach będzie wspierany przez wdrażane reformy ekonomiczne.

Inne rynki BRIC okazały się większym wyzwaniem dla sektora. Popyt na samochody stoi w miejscu w Rosji i Brazylii z uwagi na trudniejsze warunki kredytowe oraz znaczną różnicę między siłą nabywczą pieniądza a aktualnymi cenami rynkowymi. Wzrost może jednak odbić w Brazylii, która wprowadziła w 2012 roku Inovar Auto Program, w ramach którego oferowane są ulgi podatkowe dla firm chcących zainwestować w lokalną produkcję.

Prognozy wskazują także na przyszłe odbicie popytu w Rosji, w której obecnie połowa samochodów w użyciu ma więcej niż 10 lat - analitycy przewidują większą aktywność rosyjskich konsumentów, ponieważ istnieją szanse na szybki wzrost gospodarczy w państwie z powodu odbicia cen ropy naftowej oraz złagodzenia sankcji.

Tymczasem na rynku obligacji spółek z sektora samochodowego doszło do zacieśnienia. Biorąc pod uwagę ostatnią emisję Tesli, na pewno warto jest zwrócić uwagę na ten sektor i zastanowić się nad tym, czy istnieje przestrzeń do dalszego zacieśnienia.

Wyemitowane w ubiegłym miesiącu obligacje Tesli (B3/B-) są jednym z najgorętszych tematów na rynku długu w tym roku. Z kuponem 5,3% i zapadalnością w 2025 roku, ich rentowność to 5,5%, co jest dość niskim poziomem dla ośmioletnich obligacji B. W innych sektorach, jest to rentowność, którą można znaleźć w przypadku wysokorentownych obligacji z zapadalnością w latach 2022/2023.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Inwestorzy są zainteresowani obligacjami Tesli, ponieważ firma jest znana z wdrażania nowych technologii, a jej ciężarówka Class 8 (której debiut jest zaplanowany na 28 września), może okazać się dużym sukcesem.