Prognozy na 2019: zwiększona zmienność, słabszy wzrost i rynek niedźwiedzia

 | 01.01.2019 06:30


autor: Diane Freeman

Amerykański parkiet zakończył rok 2018, najgłębszymi spadkami od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. Wartość indeksu S&P 500 spadła o 6,2% w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, Dow traci 5,6%, a NASDAQ 3,9%.

Zmienność powraca i inwestorzy, kierowani niepewnością, pozostają sceptycznie nastawieni do rynku. Jak zauważono wczoraj na Investing, wielu zapamięta miniony rok jako okres, w którym "Trump Bump" przerodził się w "Trump Slump".

Na początku 2018 r. z głośnym hukiem pękła bańka na kryptowalutach. Powstały w ten sposób rynek niedźwiedzia był kontynuowany aż do końca roku. Inwestorzy nadal zastanawiają się, czy i kiedy klasa aktywów powróci do wzrostów obserwowanych w 2017 r..

Również ropa naftowa notuje ciężki rok, tracąc od października 25% swojej wartości, doprowadzając do tego, że czwarty kwartał na tym rynku był niezwykle zmienny. Był to również największy spadek cen surowca od 2014 roku. Rosnąca podaż i obawa przed kurczącym się popytem przerażały inwestorów.

Aby rozpocząć rok 2019, zapytaliśmy kilku naszych najbardziej popularnych analityków o ich prognozy na kolejne miesiące.

h2 Matthew Weller : Lustrzane odbicie początku 2018 r./h2

Wahadło nastrojów rynkowych waha się nieustannie pomiędzy strachem i chciwością, euforią i przygnębieniem.

Kiedy przyczyniłem się do powstania zeszłorocznego raportu, długoterminowe dane dotyczące pozycjonowania rynkowego pokazały, że traderzy pozostawali bardzo niedźwiedzi wobec dolara amerykańskiego po rozczarowującym roku dla światowej waluty rezerwowej, co sprawia, że sprytni, inwestujący kontrariańsko inwestorzy poszukują okazji do zakupu USD. W momencie pisania (w połowie grudnia), dolar zyskiwał w stosunku do wszystkich pozostałych walut (pozostając zasadniczo płasko w stosunku do jena), a traderzy po raz kolejny stawiają na siłę dolara. Według raportu CFTC Commitment of Traders (COT), duzi spekulanci są byczo nastawieni w stosunku do dolara amerykańskiego stawiając na jego wzrosty 41 tys. kontraktów co jest najwyższym poziomem od maja 2017 roku i blisko z rekordów 2015 roku.