Prognozy przed EBC: kolejny sprawdzian przed Mario Draghim

 | 04.03.2019 11:24

autor: Geoffrey Smith

W tym tygodniu Europejski Bank Centralny (EBC) ponownie stanie w obliczu testu odporności gdy Rada Polityki Pieniężnej spotyka się po raz drugi w tym roku.

Przewodniczący Mario Draghi i jego zespół próbują porzucić kurs wyjątkowo luźnej polityki pieniężnej, niezbędnej do utrzymania stabilności projektu wspólnej waluty przez ostatnie 10 lat. Jednak EBC znalazło się teraz pod presją, by zrobić coś co mogłoby ożywić słabnący wzrost gospodarczy.

Zarówno gospodarki Niemiec, jak i Włoch, które odpowiadają za ponad 40% PKB strefy euro znalazły się w fazie stagnacji. Słabość niemieckiego eksportu, jasnej plamy regionu przez większą część ostatniej dekady, jest szczególnie niepokojąca, biorąc pod uwagę kruchość innych źródeł wzrostu. Publikowany przez Ifo indeks klimatu biznesowego, ściśle dopasowana miara zaufania i aktywności biznesowej, osiągnęła w lutym najniższy poziom od 2014 r.

"EBC będzie musiało zrównoważyć działania wyprzedzające, które mogą być postrzegane jako panika, oraz luźną postawę wyczekującą, która może być postrzegana jako samozadowolenie" - przekonuje analityk ING Carsten Brzeski.

Prawdopodobnie jest wystarczająco dużo promyków nadziei w ostatnich wydarzeniach, by sugerować, że najgorsze zagrożenia dla gospodarki mogą się nie zmaterializować. Po pierwsze, groźba chaotycznego "no-deal" Brexitu - która odegrała dużą rolę w gwałtownym spadku zaufania biznesowego w strefie euro - ustąpiła, ponieważ obie główne partie w Wielkiej Brytanii zmieniły swoje stanowiska, aby uwzględnić bardziej wyważone i sprzyjające gospodarce opinie.

Po drugie, maleje również ryzyko eskalacji konfliktu handlowego na linii USA - Chiny, a Wall Street Journal donosił w weekend, że obie strony dążą do zawarcia porozumienia, które skutkowałaby niższymi dwustronnymi opłatami celnymi i zwiększeniem dostępu Stanów Zjednoczonych do chińskiego rynku.

Mimo to w protokole z ostatniego posiedzenia Banku stwierdzono, że niektórzy jego członkowie uznali za "pilny" priorytet przygotowanie nowych operacji.