RBA zaskoczył mniej „gołębim” przekazem

 | 03.11.2015 13:26

Australia: RBA nie zmienił stóp procentowych (2,00 proc.), chociaż w komunikacie zaznaczył, że utrzymująca się niska inflacja może dać pretekst do takiego ruchu w przyszłości, jeżeli tego wymagałby też stan gospodarki (co jest pewną zmianą względem październikowego komunikatu, gdzie takiej wzmianki nie było). Tymczasem RBA zaznaczył dalej, że sytuacja w gospodarce „nieco się poprawiła” w ostatnich miesiącach, co widać po lepszej kondycji biznesu, oraz wzroście zatrudnienia. Stwierdzono też, że polityka kredytowania nieruchomości nadal pozostaje akomodacyjna (mimo, że ostatnio największe lokalne banki podniosły koszty oprocentowania pożyczek). RBA odniósł się też do kursu AUD stwierdzając, że dostosowuje się on do sytuacji na rynku surowców, co wspiera lokalną gospodarkę.

Naszym zdaniem: RBA mógł dzisiaj zaskoczyć cięciem stóp, ale nie odważył się na taki ruch. Warto zwrócić też uwagę na w zasadzie neutralny komunikat – przedstawiciele RBA zdają się stawiać warunki, które powinny zaistnieć, aby dać mocniejszy pretekst co cięcia stóp. Kwestia utrzymującej się niskiej inflacji jest zaznaczana, ale nie jest ona kluczowa. Można odnieść wrażenie, że RBA w ślad za niektórymi bankami centralnymi przyjmuje założenie, że należy zostawić otwarte furtki do ewentualnych działań w przyszłości, ale nie spieszyć się nadmiernie z ich podjęciem, a raczej uważnie monitorować sytuację. W opinii RBA inflacja teraz pozostaje niska i przez jakiś czas taka może pozostać, ale w okresie do 2 lat pozostaje zgodna z wyznaczonym celem. Z kolei ostatnie dane makro wskazywały na poprawę sytuacji w sektorach poza wydobyciem surowców, ale także być może na surowcach niekorzystne trendy zaczną wyhamowywać, jeżeli w najbliższych tygodniach nie napłyną kolejne, negatywne dane z Chin.

Reasumując – szanse na cięcie stóp przez RBA w grudniu mocno dzisiaj spadły – rynek wycenia je na 36 proc. wobec 70 proc. przed publikacją komunikatu. To tłumaczy, dlaczego AUD jest dzisiaj najsilniejszą walutą w głównych układach – zaskoczenie sygnałami z RBA jest dzisiaj podwójne.