RBNZ utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie

 | 12.02.2019 23:41

Analiza przygotowana przez Kathy Lien, dyrektor generalną w dziale strategii w firmie BK Asset Management, po zamknięciu amerykańskiej sesji w dniu 12 lutego.

Amerykański parkiet w wtorek ponownie podążył wyżej, co doprowadziło do poprawy apetytu na ryzyko i wpłynęło na wycenę wszystkich głównych walut. USD/JPY kontynuuje swoje wzrosty, ale najsilniejsze zwyżki odnotowano na wykresach euro, AUD oraz CAD. Inwestorzy z zadowoleniem przyjęli wiadomość, że ustawodawcy w Waszyngtonie osiągnęli porozumienie co do zasad, które utrzymają funkcjonowanie rządu. Prezydent Trump powiedział, że nie jest podekscytowany tą umową, ale nie spodziewa się również kolejnego shutdownu, co jest najbliższym stwierdzeniu, że jest otwarty na wstępną umowę. Inwestorzy ucieszyli się również, że Trump nie ma nic przeciwko, aby pozwolić na przesunięcie terminu 1 marca dla chińskich opłat celnych. Gdy wszystko zmierza w obiecującym kierunku, środki z "bezpiecznych przystani" płyną w kierunku dolara amerykańskiego, który wczoraj nieco korygował. AUD swoje wzrosty zawdzięczają silniejszemu zaufaniu w biznesie oraz wiadomościom o rozmowach handlowych między Chinami a USA, ale tendencja spadkowa pozostaje nienaruszona, ponieważ gospodarka i rynek mieszkaniowy uległy spowolnieniu. Według najnowszych raportów wartość pożyczek na zakup nieruchomości spadła trzykrotnie, bardziej niż oczekiwano.

Wartość dolara nowozelandzkiego ustabilizowała się powyżej 100-dniowego SMA, ale brak zysków odzwierciedlał obawy rynku dotyczące wtorkowej decyzji Reserve Bank of New Zealand w sprawie stóp procentowych. Gdy RBNZ spotkało się po raz ostatni, członkowie Banku nie byli pod wrażeniem ostatnich publikacji makroekonomicznych i stwierdzili, że nie porzucają rozważań na temat ewentualnej obniżki stóp, ponieważ wspomoże to dalsze podnoszenie poziomu inflacji i jeśli PKB spadnie poniżej prognozowanych wartości, mogą oni być zmuszeni do uciekania się do łagodzenia prognoz. Obecnie perspektywy tylko się pogorszyły. Warunki na rynku pracy znacznie pogorszyły się w czwartym kwartale, a stopa bezrobocia wzrosła z 3,9% do 4,3%. Wzrost zatrudnienia był mniejszy niż oczekiwano, a stopa partycypacji spadła w IV kwartale, gdyż średni godzinowy wzrost zarobków zwolnił do 1% z 1,4%. Chociaż ceny produktów mlecznych ponownie wzrosły, to jednak słaby poziom wydatków konsumpcyjnych, inflacja i aktywność na rynku mieszkaniowym powstrzymała RBNZ od zmiany poziomu stóp. RBNZ nie ma wielu powodów, aby zwiększać swój optymizm. Zamiast tego oczekujemy, że wyrazi te same obawy dotyczące wzrostu krajowego i globalnego, co RBA, ECB, BoE oraz FOMC.