Brexit: Wszystko, co chcielibyście wiedzieć, Część III: Szok na rynkach

 | 20.06.2016 14:15

Clement Thibault

Jest niewykluczone, że już za kilka dni polityczna i gospodarcza przyszłość Unii Europejskiej przekształci się w wyniku referendum o członkostwie Wielkiej Brytanii w UE, które odbędzie się 23 czerwca. Głosowanie, określane w mediach jako „Brexit” (połączenie angielskich słów Britain – Brytania i exit – wyjście), może mieć długoterminowe konsekwencje, nie tylko dla gospodarki brytyjskiej i strefy euro ale również dla światowych rynków akcji i walut.

W serii trzech artykułów, z których dwa ukazały się w zeszłym tygodniu, przyglądamy się bliżej, co głosowanie oznacza dla wszystkiego, co z nim związane. Dzisiejszy artykuł naświetli możliwy efekt, jaki głosowanie będzie miało na światowych i brytyjskich rynkach. W części I, „Referendum Brexit: Wszystko, co chcielibyście wiedzieć (ale baliście się zapytać)”, przestudiowaliśmy powody, które doprowadziły do referendum. w części II: „Referendum Brexit: Wszystko, co chcielibyście wiedzieć: Efekt FX” , skupiliśmy się na efektach, które zarówno pozostanie, jak i opuszczenie UE, będzie miało na głównych walutach.

Tak, jak wskazywaliśmy w poprzednim artykule, przewiduje się, że jeśli w nadchodzącym referendum Brytyjczycy wybiorą Brexit (Wyjście wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej), funt dozna dewaluacji aż o 15-20%. Dewaluacja waluty zazwyczaj powoduje wzrost krajowych wiodących wskaźników kapitałów.

Dzieje się tak, ponieważ ceny towarów w lokalnej walucie, w stosunku do walut partnerów handlowych, spadają, co sprawia, że eksport prowadzony przez lokalne spółki staje się bardziej atrakcyjny w porównaniu do towarów konkurencji. W wyniku tego rosną zyski lokalnych spółek, co zwiększa wartość udziałów.

W Wielkiej Brytanii wskaźnikiem wiodącym jest BATS ).

h3 FTSE może wzrosnąć, sektor może doznać strat/h3
Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Pomimo, że brytyjskie notowania mogą gwałtownie spaść natychmiast po głosowaniu, w przypadku gdy wygra opcja „Leave” (odejście z UE), to dewaluacja waluty może przywrócić ich wzrost w niezbyt odległym terminie, gdy rozpocznie się działanie efektu Brexit.

Niektóre spółki będą jednak borykać się ze zmianami lub anulowaniem umów handlowych.

Przyjrzymy się poszczególnym sektorom, aby lepiej zilustrować możliwe konsekwencje.

Reperkusje Brexit na brytyjskich spółkach są zależne od tego, jak długo potrwają nowe negocjacje z Unią Europejską i innymi partnerami handlowymi oraz jak rozegra się okres przejściowy. Raport Atradius Group ujawnił, że sektory, które prawdopodobnie ucierpią przez Brexit, to paliwa mineralne, chemikalia, towary produkowane w fabrykach. Spółki z tych sektorów eksportują ponad połowę swojej produkcji do krajów UE, co sprawia, że są wyjątkowo podatne na wstrzymanie handlu. Sektor ropy i gazu, który jest uznawany za podsektor przemysłu chemicznego, eksportuje 77% swojej produkcji do UE.

Spółki, które dostarczają usługi – obecnie ok. 80% brytyjskiej gospodarki – również są zagrożone. Londyn jest największym centrum finansowym Europy i eksportuje ok. jedną trzecią swoich usług do UE. Ponadto wiele europejskich banków inwestycyjnych ma swoje siedziby w Londynie, więc będzie musiało je przenieść.

Jak podaje Financial Times .

Podczas gdy nowe umowy handlowe będą przygotowywane, przewiduje się, że nowe warunki eksportu usług będą trudniejsze do negocjacji, ze względu na ich płynność i nienamacalność. Z tego powodu sektor usług – a zwłaszcza usług finansowych – prawdopodobnie zostanie wstrzymany dla Unii Europejskiej na dłuższy okres. Jest nawet możliwe, że nie wszystkie usługi będą ostatecznie miały dostęp do rynku UE.