Rezerwa Federalna utrzyma stopy proc. Dolar pod presją oczekiwań na cięcia

 | 29.01.2024 12:19

h2 Prognozy FOMC: Niska szansa na marcowe cięcia

Powszechnie oczekuje się, że Rezerwa Federalna będzie wykazywała większy sprzeciw wobec marcowej obniżki stóp procentowych, zgodnie z oficjalnym komunikatem, który nieznacznie bagatelizuje szanse na rychłe działania. Ostatnie dane o inflacji prawie przywróciły wskaźniki do celu, co sprawiło, że rynek jest mniej przekonany o potrzebie natychmiastowych cięć stóp.

– Ostatnie prognozy Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) sugerują, że komitet zbliża się do przekonania, że może obniżyć stopy procentowe o 75 punktów bazowych w 2024 roku. Jednak rynki, wcześniej wyceniające siedem obniżek o 25 punktów, obecnie przewidują niższe szanse na ruch w marcu – napisano w raporcie ING.

Choć prognozy wskazują, że Rezerwa Federalna utrzyma obecną politykę, rynki przewidują pewne zmiany. W grudniowym oświadczeniu dodano słowo “jakiekolwiek” do zdania dotyczącego zakresu dodatkowego zaostrzenia polityki, co sugeruje, że stopy procentowe mogą już osiągnąć szczyt.

– Jednakże, oświadczenie prawdopodobnie nadal będzie neutralne, starając się unikać zbyt pochopnego wykluczania możliwości dalszych podwyżek stóp procentowych – dodano.

Rezerwa Federalna rozważa również ograniczenie programu zacieśniania ilościowego (QT) w drugiej połowie roku. Obecnie comiesięczne wycofywanie z bilansu obligacji wynosi około 95 miliardów USD.

– Fed może zdecydować się na powrót do swojej poprzedniej frazeologii, sugerując, że “oceni zrealizowane i oczekiwane warunki gospodarcze” przed dokonaniem przyszłych dostosowań stóp procentowych – podkreślono.

h2 Spodziewane cięcia w drugiej połowie roku, a wpływ na dolara/h2

Mimo obecnej ostrożności, prognozy sugerują, że Fed ostatecznie dokona znacznych cięć stóp procentowych w drugiej połowie roku. Presja inflacyjna słabnie, a bazowy deflator wydatków konsumenckich w ujęciu kwartalnym w ujęciu rocznym wskazuje na koniec cyklu podwyżek stóp.

– Choć nie ma pilnej potrzeby, aby Fed zdecydował o planie działania, sugeruje się, że mogą one zostać wprowadzone, jeśli gospodarka wejdzie w trudniejszy okres – zauważono.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

W ocenie ekspertów obecnie nie ma pilnej potrzeby zaostrzania polityki pieniężnej, co sprawia, że dolar nie musi zbytnio reagować na informacje postrzegane jako mniej niż gołębie.

– Wprawdzie dolar może być wspierany czynnikami sezonowymi, ale oczekuje się, że ścieżka wzrostu stanie się wyraźniejsza w drugim kwartale 2024 roku, gdy obniżki stóp procentowych przez Fed staną się bardziej nieuchronne – podsumowano.