Ropa po decyzji OPEC+ o cięciach produkcji

 | 07.12.2018 23:43

Po dwóch miesiącach deprecjacji na rynku ropy pojawiają się optymistyczne prognostyki do wzrostu cen.

Dzisiejsza decyzja OPEC+ o cięciu produkcji na poziomie 1,2mln brk/dzień daje mocne podstawy fundamentalne do odbicia wzrostowego ropy i to nie tylko w krótkim terminie.

Zgodnie z kalkulacjami ekonomistów, do wyrównania luki nadpodaży na rynku potrzeba było cięć produkcji na poziomie 1mln brk/day. Tymczasem OPEC+ pozytywnie zaskoczył ogłaszając 1,2mln brk cięć, co winno przyczynić się do spadku globalnych zapasów ropy i w konkluzji windować ceny ropy nie tylko w krótkim, co nawet długim terminie.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, jak wielkie cięcia produkcji ogłoszono w dniu dzisiejszym. Od 26 września do 28 listopada b.r. zapasy ropy w USA wg. raportów DoE rosły 10 tygodni z rzędu, średnio 5,65mln brk/tydzień (średnia roczna była znacząco niższa!). Tymczasem cięcia produkcji na poziomie 1,2mln brk dziennie, oznaczają globalnie mniej ropy o 8,4mln brk na tydzień (!). Stanowi to niewątpliwie pozytywny prognostyk sukcesywnego zmniejszania się globalnych zapasów i prawdopodobnego wzrostu cen w następnych tygodniach, a nawet miesiącach, bez większego znaczenia na nieznacznie lecz systematycznie powiększającą się produkcję w USA do ich rekordowych poziomów.

Od strony technicznej dla ropy WTI doczekaliśmy się wyraźnego przebicia potwierdzonej, spadkowej linii trendu h4/d1 prowadzonej od 10 października (vide wykres h4 poniżej). Jak wspominaliśmy uprzednio, racjonalnym zagraniem in buy było wyczekanie jej przebicia, na co musieliśmy parę tygodni przeczekać. Co więcej, ceny odbiły precyzyjnie od wskazanego naszym klientom poziomu wsparcia długoterminowego przy 49.50 (w nieco szerszym zakresie wsparć od 51.50 do 49.00), a to z kolei daje pozytywne perspektywy powrotu do wzrostów, być może nawet w długim terminie.

Na chwilę obecną obserwujemy cofnięcie się cen po euforii wywołanej przez OPEC+, co technicznie można uzasadniać potrzebą powrotu do przełamanej i potwierdzonej linii trendu spadkowego (okolice 52 USD).
Przy braku nowych, istotnych wiadomości dla rynku ropy ceny mają szansę na wzrosty w okolice 57.20-58.00, gdzie jako punkt negacji tego scenariusza upatrujemy poziom 51.30 (uwaga na możliwe fałszywe, chwilowe jego przebicie), co daje bardzo wysokie proporcje zysku do ryzyka jako potencjalna okazja inwestycyjna.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Jeżeli w/w scenariusz potwierdzi się, można rozważać w dłuższym terminie nawet powrót do poziomów 70-80 USD (!).