Rynek długu w czwartym kwartale: Chiny w centrum uwagi

 | 05.10.2017 09:39

Koniec trzeciego kwartału to odpowiedni moment, aby ocenić ruchy na rynku instrumentów ze stałym oprocentowaniem oraz porównać wcześniejsze prognozy z faktycznymi zmianami cen.
Należy stwierdzić, że w ostatniej części kwartału na rynki wrócił optymizm. Zwyżki notowały bardziej ryzykowne aktywa, akcje oraz wysokorentowne obligacje, nawet mimo nasilenia się napięcia geopolitycznego. Odporność rynku jest naprawdę zdumiewająca.

Europa kontynuuje odbicie, a pod koniec trzeciego kwartału wiele politycznych i geopolitycznych czynników ryzyka osłabło, co przełożyło się na zwiększenie apetytu na ryzyko.

Nasze obawy przed negatywnym wpływem słabszego impulsu kredytowego na kondycję globalnej gospodarki nie zmaterializowały się, tak samo jak prognozy, że Chiny mogłyby stać się największą ofiarą słabszego impulsu kredytowego, ciążąc tym samym globalnemu wzrostowi.

Na rynku obligacji obserwujemy kontynuację pozytywnych trendów z wcześniejszych okresów 2017 roku. Utrzymujące się na niskim poziomie rentowności, w połączeniu z poprawiającymi się danymi makro na całym świecie, niską inflacją oraz niewielką zmiennością, umożliwiły znaczne zwroty w wielu podklasach na rynku obligacji. Największym pozytywnym zaskoczeniem okazały się rynki wschodzące, których zwrot od początku roku jest rekordowy - nawet mimo wcześniejszych obaw, że rynki te mogłyby zostać osłabione przez działania Trumpa i niższe ceny surowców.

Koniec niewinności

Wchodząc w czwarty kwartał czuć poprawę nastrojów co do globalnej sytuacji gospodarczej, na co wskazuje odbicie indeksów zaskoczeń ekonomicznych.