Rynek poszukuje nowych źródeł inspiracji

 | 13.09.2013 10:53

Kurs dolara pozostawał w wąskim przedziale wahań, gdyż rynek poszukuje nowych źródeł inspiracji. Od początku europejskiej sesji notowania euro spadły w wyniku znacznie gorszej od prognoz produkcji przemysłowej w strefie euro. Po wydaniu niższej niż oczekiwano cotygodniowej liczby nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych obserwowaliśmy chwilowe poruszenie na rynku, jednak okazało się, że odczyt ten był błędny w związku z problemami technicznymi w dwóch stanach. W wyniku powrotu niepokojów o sytuację w Syrii po tym jak prezydent Syrii Assad zaczął stawiać warunki odnośnie oddania kontroli nad bronią chemiczną, nastąpił spadek na rynkach akcji, osłabił się także kurs złota.

NOK osiągnęła najlepsze wyniki w ciągu dnia. Wskaźniki ekonomiczne Norwegii biją wszelkie prognozy, a także odczyty z innych krajów (zgodnie z indeksem Citigroup Economic Surprise Index). Zaskakująco dobre wyniki gospodarcze Norwegii wywołały przypuszczenie wśród inwestorów, że Norges Bank będzie kolejnym bankiem centralnym po Banku Rezerw Nowej Zelandii, który zmieni swoje nastawienie do zacieśniania polityki pieniężnej na posiedzeniu, które odbędzie się w przyszły czwartek (19 września). Tak jak już wspominaliśmy w poprzednich raportach, Bank Japonii będzie prawdopodobnie ostatnim bankiem centralnym skorym do zmiany polityki, także dobrą strategią jest zakładanie pozycji długich na parze NOK/JPY (pozycje długie na USD/JPY i krótkie na USD/NOK).

W związku ze zbliżającym się w przyszłym tygodniu posiedzeniem Fed rynek zaczyna zastanawiać się nad tym, co stanie się po rozpoczęciu zawężania, być może dojdzie do "zamknięcia rządu". (Brzmi znajomo?) Według największej amerykańskiej gazety New York Times, jeśli do 1 października Kongres nie przyjmie ustawy o wydatkach (ustawa, która zastąpi obecną, która traci moc prawną), dojdzie do "zamknięcia rządu". Ponadto do połowy października Departament Skarbu straci moc pożyczkobiorcy w celu finansowania rządu i spłaty swoich długów. Co gorsza, Republikanie w Izbie Reprezentantów nie mogą nawet dojść do porozumienia między sobą odnośnie swojej pozycji przetargowej. Znaczna część Republikanów domaga się opóźnienia ustawy prezydenta Obamy dotyczącej opieki zdrowotnej o rok (wyraźny postulat prezydenta Obamy), jako że stanowi cenę podniesienia limitu zadłużenia. Do tej pory ten impas nie znalazł się nawet na "radarze" uczestników rynku, prawdopodobnie ze względu na to, że jest to swoiste podnoszenie fałszywego alarmu - podobną sytuację widzieliśmy już kilka razy i zawsze w ostatniej chwili udawało się osiągnąć kompromis. Jednak jeśli sytuacja nie zostanie rozwiązana do końca września może mieć znaczny wpływ na rynek - a mianowicie negatywny wpływ na kurs dolara.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

W Europie, jedynym znaczącym wydarzeniem przewidzianym na dziś jest posiedzenie ministrów finansów strefy euro, które odbędzie się na Litwie. Głównymi punktami obrad będzie kwestia wzrostu gospodarczego i stabilności finansowej w strefie euro, a także sytuacja finansowa Grecji i status programu pomocowego dla Cypru. W Stanach Zjednoczonych, uwaga rynku skupi się na sprzedaży detalicznej za sierpień. Konsensus rynkowy zakłada wzrost oficjalnego odczytu o 0,5% w ujęciu miesięcznym, co oznacza przyspieszenie z 0,2% m/m za lipiec. Z drugiej strony, będziemy bacznie obserwować sprzedaż detaliczną z wyłączeniem samochodów i benzyny, która ma spaść do +0,3% w ujęciu miesięcznym od 0,4% m/m poprzednio. Niedługo potem, poznamy wskaźnik zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan za wrzesień, który ma nieznacznie spaść o 0,1 pkt. do 82,0. Słabość tych dwóch istotnych wskaźników może spowodować obawy o perspektywy wzrostu USA, a tym samym osłabić nieco notowania USD.

EUR/USD