Rynki towarowe: Ceny ropy i miedzi rosną na fali optymizmu; złote byki muszą przem

 | 14.10.2019 12:13

Inwestorzy na światowych rynkach, w tym na rynkach towarowych, przez cały tydzień uważnie obserwowali napływające wiadomości dotyczące chińsko-amerykańskich negocjacji w sprawie handlu w Waszyngtonie. Po doniesieniach, że obie strony omawiały lżejszą wersję porozumienia, nastąpiło umocnienie cen surowców zależnych od wzrostu, takich jak ropa i miedź, natomiast złoto poszło w dół w związku z ożywieniem na giełdzie, wzrostem rentowności obligacji i osłabieniem jena.

Cena ropy Brent powróciła do poziomu 60 USD/b po najnowszych doniesieniach dotyczących sytuacji geopolitycznej – siły tureckie wkroczyły do północnej Syrii, a w irański tankowiec trafiły pociski wystrzelone z Dżuddy w Arabii Saudyjskiej. Pomimo oświadczenia strony irańskiej, że pociski nie pochodziły z Arabii Saudyjskiej, utrzymująca się niepewność wykazała ryzyko wzrostu cen w momencie, gdy rynek koncentruje się na negatywnym oddziaływaniu spadku popytu na ceny.

Miedź HG odnotowała trzytygodniowe maksimum po tym, jak inwestorzy spekulacyjni zajmujący się krótką sprzedażą zmuszeni zostali do redukcji pozycji w oczekiwaniu na doniesienia na temat rozmów w sprawie handlu. Od sierpnia miedź pozostawała w przedziale 2,5-2,7 USD/lb; na cenę wpływały przede wszystkim coraz gorsze dane ekonomiczne i nadzieje, że porozumienie w sprawie handlu zatrzyma proces spowolnienia.

Na rynkach zbóż sytuacja była zróżnicowana. Transakcje kupna z Chin i gorsze prognozy dla podaży spowodowały wzrost ceny kontraktów terminowych na soję do trzymiesięcznego maksimum. Równocześnie kukurydza odnotowała kolejną przecenę po publikacji raportu WASDE, w którym amerykański Departament Rolnictwa szacuje, że produkcja w sezonie 2019-2020 przekroczyła prognozy analityków. Spadek cen został szybko zatrzymany ze względu na utrzymujące się obawy o ostateczne plony. Ze względu na historycznie późny sezon siewny (w efekcie powodzi), również i żniwa były opóźnione, co naraża plony na ryzyko przymrozków.