Scenariusza "bez lądowania" to tylko mrzonka amerykańskiej gospodarki

 | 03.03.2023 12:48

Jakby lata 20. XIX wieku nie były wystarczająco dziwne, wojsko Stanów Zjednoczonych zestrzeliło ostatnio kilka UFO. Równie dziwaczny jak możliwość istnienia kosmitów jest przewidywany przez niektórych analityków inwestycyjnych ekonomiczny scenariusz „bez lądowania”. Wierzą oni, że działalność gospodarcza z łatwością pokona znaczne przeciwności i wszystko będzie się kręciło, jak do tej pory.

Ostatnie kilka lat było upokarzające dla ekonomistów Fed i specjalistów od inwestycji. Pod koniec 2021 roku nikt się nie spodziewał, że Fed w ciągu roku podniesie stopy procentowe o ponad 4%, a inflacja zbliży się do poziomów sprzed 40 lat. Z perspektywy czasu, gdybyśmy to my lub jakikolwiek ekonomista przewidzieli przyszłość, wtedy przepowiadanie recesji byłoby właściwe. Taka sytuacja jeszcze się nie wydarzyła, ale to nie znaczy, że recesja nie nastąpi. Niestety, obecna polityka pieniężna niemal gwarantuje, że cykl gospodarczy będzie przebiegał tak jak zawsze.

Podczas, gdy gospodarka może wydawać się nieprzewidywalna, to przyszłość gospodarcza już tak. Scenariusz „bez lądowania” zakłada, że ​​cykle gospodarcze przestały istnieć. Ale cykl gospodarczy żyje i ma się dobrze. Niemniej, przewidywanie jego wzlotów i upadków przy bezprecedensowych bodźcach fiskalnych i monetarnych wciąż przepływających przez gospodarkę i rynki okazuje się niezwykle trudne.

Czym jest scenariusz „bez lądowania”?

W przeciwieństwie do miękkiego lądowania, które przyświeca Fed w jej działaniach hamujących wzrost gospodarczy, scenariusz „bez lądowania” zakłada, że ​​gospodarka będzie nadal rosnąć na poziomie lub powyżej trendu wzrostowego. Taki optymizm zakłada, że ​​restrykcyjna polityka pieniężna Fed nie spowoduje załamania gospodarki.

PKB, jak pokazano na poniższym wykresie, wyrażone w dolarach (pomarańczowa linia) przedstawia obraz gospodarki stale rosnącej i zasadniczo wolnej od cykli. Jednakże, patrząc na roczne stopy wzrostu (niebieska linia) i trend (niebieska linia przerywana) stwierdzamy, że cykle PKB regularnie się zmieniają, a trend wzrostowy stale spada. Prognozowanie „braku lądowania” każde domniemywać, że ​​wierzysz, iż niebieska linia tempa wzrostu PKB spłaszczy się i pozostanie liniowa.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Do pewnego stopnia miało to miejsce po kryzysie finansowym (2010-2018), ale Fed ścięła wtedy stopy procentowe do zera i uciekła się do wielu rund łagodzenia ilościowego przy pierwszych oznakach kłopotów. Warunki monetarne w tym okresie „bez lądowania” w porównaniu z obecnym są całkowicie odmienne.