SEC odrzuca propozycję utworzenia ETF-u na Bitcoina. Czy kurs Bitcoina zanurkuje?

 | 10.10.2019 16:19

Dziś w nocy polskiego czasu amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) kolejny raz odrzuciła propozycję utworzenia ETF-u opartego na bitcoinach. W wydanym oświadczeniu SEC stwierdziła, że proponowany przez Bitwise Asset Management i NYSE Arca fundusz giełdowy typu ETF (Exchange-Traded Fund) nie spełnia standardów w zakresie zapobiegania oszustwom i manipulacji na rynku.

SEC w oświadczeniu napisał: ,,dezaprobata nie opiera się na ocenie, czy technologia bitcoin lub bardziej ogólnie blockchain ma użyteczność lub wartość jako innowacja lub inwestycja”, ale „NYSE Arca nie wywiązała się ze swoich obciążeń na mocy ustawy o giełdzie (Exchange Act) i Zasad Postępowania Komisji aby wykazać, że jej wniosek jest zgodny z wymogami sekcji 6 (b)(5) ustawy o giełdzie, a w szczególności z wymogiem, żeby zasady krajowej giełdy papierów wartościowych były zaprojektowane tak, aby zapobiegać oszustwom i manipulacjom”.

ETF na Bitcoina pozwoliłby inwestorom inwestować w cyfrową monetę bez konieczności jej zakupu lub przechowywania. Ale SEC nie chce dopuścić do obrotu tak skonstruowanego ETF-a powołując się na obawy związane z oszustwami i manipulacjami - co stanowi przykład poważnych przeszkód regulacyjnych napotykanych przez inwestujących w kryptowaluty. Oferta złożona Bitwise Asset Management została zgłoszona w już styczniu, a orzeczenie SEC było wielokrotnie opóźniane. W zeszłym miesiącu również inny oferent, VanEck, już po raz drugi został zmuszony przez SEC do wycofania proponowanego przez siebie ETF-a na Bitcoina.

Kurs Bitocina nieznacznie traci na wartości od czasu wydania oświadczenia przez SEC handlując w okolicy 8500 dolarów. Z technicznego punktu widzenia kurs próbuje się oddalić od psychologicznego wsparcia zlokalizowanego na poziomie 8000$. W przypadku kontynuacji ruchu wzrostowego kurs mógłby się odbić do strefy oporu ograniczonej od góry poziomem 9250 punktów, gdzie przebiega 38,2% zniesienie Fibonacci fali spadkowej z 2018 roku. Tam też zbiegają się linie 50 i 200-okresowej średniej ruchomej dodając znaczenia tej strefie oporu.