Sentyment do euro pozostaje dobry

 | 21.03.2017 12:52

Podczas poniedziałkowej sesji brakowało istotniejszych danych makroekonomicznych, jednakże pojawiły się wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych. Jen’s Weidmann z Bundesbanku powiedział, że aktualne podejście Europejskiego Banku Centralnego w polityce monetarnej pozostaje właściwe, a ożywienie w strefie euro jest kontynuowane. Z kolei zdaniem jednego z bardziej gołębich członków FOMC - Charles’a Evans’a - w 2017 roku powinno dojść łącznie do trzech podwyżek stóp procentowych w sytuacji jeśli nie ulegną pogorszeniu perspektywy dla gospodarki amerykańskiej. Na dzisiejszy dzień zostały zaplanowane kolejne wystąpienia członków FOMC. Głos zabierze zarówno szef oddziału Fed z Nowego Jorku – Dudley, jak i Esther George i Loretta Mester. Ponadto zostaną opublikowane dane dotyczące sprzedaży detalicznej z Kanady.

Eurodolar korygował w dniu wczorajszym ostatnie wzrosty i powrócił w okolice silnej strefy wsparcia w rejonie 1,0700/25, gdzie inicjatywę ponownie przejęła strona popytowa na tej parze. Wsparciem dla euro okazał się wynik pierwszej debaty telewizyjnej kandydatów do objęcia prezydentury we Francji. Marine Le Pen wypadła w ocenie rynków słabiej niż Macron, co stało się impulsem do umocnienia euro. Aktualnie główna para EURUSD handlowana jest już powyżej poziomu 1,0800 i zbliża się w okolice lokalnego szczytu z 2 lutego na poziomie 1,0828. Sentyment do euro jak na razie pozostaje dobry, natomiast nie pojawiają się nowe przesłanki, które mogłyby wzmocnić pozycję dolara. W takiej sytuacji zwyżki na EURUSD mogą zostać podtrzymane.

W dniu wczorajszym do publicznej wiadomości został podany oficjalny termin – 29 marca – rozpoczęcia procedury formalnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Funt nieco tracił na wartości w reakcji na te informacje. Dzisiaj obserwujemy lepszy sentyment do waluty brytyjskiej a inwestorzy z uwagą monitorowali dane dotyczące inflacji w Wielkiej Brytanii. Wskaźnik CPI pozytywnie zaskoczył wzrastając o 0,7% w ujęciu miesięcznym i przyśpieszając do 2,3% w skali roku, powyżej oczekiwań rynkowych. Inflacja bazowa CPI wyniosła natomiast 2,0% osiągając tym samym cel inflacyjny Banku Anglii. Dane o inflacji PPI były nieco słabsze niż oczekiwano, jednakże BoE głównie patrzy na miarę cen i usług konsumpcyjnych. Dobre dane w zestawieniu z bardziej jastrzębim akcentem, który pojawił się w komunikacie po ostatniej decyzji w sprawie stóp procentowych stały się impulsem do aprecjacji funta. Aktualnie BoE przykłada większą wagę do perspektyw dla wzrostu gospodarczego i sytuacji na rynku pracy niż inflacji, co stanowi argument za podtrzymaniem neutralnego stanowiska w polityce monetarnej. Ciekawe pozostaje jednak to, jak do dzisiejszych danych odniesie się sam Mark Carney.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

W nocy zostały opublikowane notatki z ostatniego posiedzenia Banku Rezerw Australii, w których po raz kolejny zwracano uwagę na zbyt silnego AUDa, który może utrudniać kontynuacje obserwowanego ożywienia. Ponadto RBA jest zaniepokojony sytuacją na rynku nieruchomości a także na rynku pracy. Bank zwrócił uwagę na to, że zadłużenie gospodarstw domowych rośnie szybciej niż przychody, co może przyczynić się do spadku konsumpcji. Oczekiwany jest powolny wzrost płac i inflacji. Zdaniem RBA w przeciągu 2 lat gospodarka australijska będzie rozwijać się powyżej swojego potencjału.

EURUSD