Soja, kukurydza, pszenica: dlaczego rynki zbóż pozostaną silne w 2022 roku

 | 31.12.2021 16:53

Towary rolne stanowią pożywienie dla całego świata. Stany Zjednoczone są czołowym światowym producentem i eksporterem soi i kukurydzy oraz czołowym eksporterem pszenicy. Nasiona oleiste i zboża są kluczowymi składnikami żywności i biopaliw. Żywność jest niezbędna, a rządy na całym świecie są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa i wyżywienia swoim obywatelom. Gdy ludzie są głodni, rządy szybko tracą władzę.

W 2021 r. rosnąca presja inflacyjna zwiększyła koszty nakładów dla rolników i producentów uprawiających produkty rolne. Rosnące koszty energii, nawozów, sprzętu i innych nakładów spowodowały wzrost cen nasion oleistych i zbóż. Ponadto, problemy związane z pogodą i łańcuchem dostaw spowodowały, że ceny wzrosły do najwyższych poziomów od lat. W roku 2022 koszty nakładów pozostaną bardzo wysokie. Tendencja na rynkach kontraktów terminowych na soję, kukurydzę i pszenicę pozostaje wyższa pod koniec 2021 roku.

Każdy rok jest zawsze nową przygodą dla towarów żywiących ludzi. Pogoda w krytycznych obszarach upraw na całym świecie jest niezmiennie głównym czynnikiem decydującym o drodze najmniejszego oporu cen. Tymczasem dane demograficzne wskazują na rosnący popyt.

Co kwartał na świecie przybywa około 20 milionów ludzi do wykarmienia. Dlatego też popyt na żywność był wyższy w roku 2021 niż w 2020 i wzrośnie w 2022. Na przełomie tego stulecia na świecie żyło około sześciu miliardów ludzi. Na koniec 2021 roku liczba ta wyniesie ponad 7,866 miliarda, co oznacza wzrost o ponad 31% w ciągu ostatnich dwudziestu jeden lat. Aby nadążyć za wzrostem liczby ludności, producenci muszą co roku uprawiać więcej roślin.  

Spodziewam się, że w 2022 r. na rynkach zbóż i nasion oleistych będziemy świadkami kontynuacji wyższych niżów i wyższych wyżów.

h2 Wieloletnie maksima dla soi, kukurydzy i pszenicy w 2021 r./h2

Kontrakty terminowe na soję na CBOT osiągnęły w maju 2021 r. najwyższą cenę od 2012 r., po czym skorygowały się.