Spadają globalne prognozy wzrostu PKB

 | 20.01.2015 12:51

Po ubiegłotygodniowej rewizji prognoz PKB przez Bank Światowy, w dół poszły też oczekiwania Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W tym roku PKB ma wzrosnąć o 3,5 proc. wobec 3,8 proc. oczekiwanych w październiku. Prognoza na przyszły rok zmniejszyła się do 3,7 proc. z 4,0 proc. Z głównych gospodarek tylko USA dostały rewizję w górę – w tym roku z 3,1 proc. do 3,6 proc. MFW słabiej widzi perspektywy dla rynków wschodzących (cięcie do 4,3 proc. z 5,0 proc. na ten rok i do 4,7 proc. z 5,2 proc. na przyszły), a także dla Chin (PKB ma w tym roku spaść do 6,8 proc. z 7,1 proc). Analitycy tej instytucji uważają, że chiński rząd będzie miał mniejsze możliwości stymulowania gospodarki przez akcję kredytową. Dodają przy tym, że wpisuje się to w decyzję chińskich władz dotyczącą przemodelowania schematu tamtejszej gospodarki. Tym samym MFW przyćmił pozytywny wydźwięk dzisiejszych danych z Chin. PKB za IV kwartał wzrósł o 7,3 proc. r/r wobec oczekiwanych 7,2 proc. r/r, co przełożyło się na całoroczny wynik na poziomie 7,4 proc. r/r (niemniej jest to najniższa dynamika wzrostu od 24 lat). Z pozostałych: produkcja przemysłowa przyspieszyła w grudniu do 7,9 proc. r/r, chociaż już sprzedaż detaliczna spowolniła do 11,0 proc. r/r, a dynamika inwestycji do 15,7 proc. r/r.

Trudno doszukać się wyraźnej reakcji na chińskie dane na rynku walutowym. Dolar nowozelandzki zachowywał się dzisiaj słabiej, co można tłumaczyć oczekiwaniem na dane nt. przetargu mleka (przypada co dwa tygodnie we wtorki), którego wyniki poznamy po godz. 13:00 (prognozy dotyczące cen płaconych przez koncern Fonterra obniżył ostatnio bank ANZ). Ważniejsze mogą jednak okazać się oczekiwania dotyczące kwartalnej inflacji, które poznamy wieczorem o godz. 22:45. Prognozy mówią o delikatnym spowolnieniu wzrostu CPI w IV kwartale do 0,0 proc. kw/kw i 0,9 proc. r/r. Ten odczyt może ustawić oczekiwania związane z powrotem RBNZ do cyklu podwyżek stóp w końcu roku i przełożyć się na notowania NZD (szansa na wzrost stóp da zwyżkę NZD na głównych crossach).

Poniższy wykres przebiegu stóp zwrotu za ostatni rok pokazuje, że można wskazać korelację pomiędzy NZD/USD (linia niebieska – roczna stopa zwrotu -7,03 proc.), oraz kontraktami na pełne mleko w proszku z Nowej Zelandii (ticker Reuters: NWMPc1), które w ubiegłym roku potaniały aż o 53,47 proc. Co ciekawe wzrost siły relatywnej NZD z pozostałymi walutami stał się zauważalny w grudniu ub.r., kiedy to ceny mleka być może ustanowiły już swoje minima (?). W każdym razie NZD najciekawiej (do zwyżki) wygląda długofalowo w zestawieniach z jenem, euro, oraz … szwajcarskim frankiem.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz