Spokojny tydzień na rynkach towarowych, stabilizacja cen ropy i złota

 | 21.10.2019 12:28

Był to stosunkowo spokojny tydzień na rynkach towarowych; poszczególne sektory dążyły do wyceny oddziaływania licznych kluczowych zjawisk, takich jak osłabienie dolara, wzrost cen akcji, rozmowy w sprawie handlu, a także sytuacji dotyczącejBrexitu. MFW obniżył prognozę dla globalnego wzrostu do najniższego poziomu od czasu światowego kryzysu finansowego, natomiast Chiny, największy konsument surowców na świecie, odnotowały spadek PKB za III kwartał do zaledwie 6%, co stanowiło najgorszy wynik od początku lat 90.

Chiński wzrost gospodarczy ucierpiał na skutek słabego krajowego popytu i spadku eksportu ze względu na toczące się rozmowy w sprawie handlu ze Stanami Zjednoczonymi, mimo iż najnowsze dane ekonomiczne wykazują oznaki poprawy.

Osłabienie USD poprzedzone był umocnieniem GBP i EUR. Możliwość zawarcia porozumienia w sprawie Brexitu sprawiła, że funt odnotował pięciomiesięczne maksimum, natomiast euro, ulubiona krótka pozycja inwestorów spekulacyjnych, osiągnęło najwyższą cenę od siedmiu tygodni.

Ze względu na potencjał miniporozumienia w sprawie handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, które mogłoby zostać zawarte w listopadzie na szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku w Chile, uzyskały wsparcie te produkty rolne, które mogłyby skorzystać na wzroście popytu ze strony Chin.

Ponadto wsparcie dla kluczowych upraw w Stanach Zjednoczonych zapewnia również obecnie fakt opóźnienia zasiewów, a w konsekwencji opóźnienia żniw. Oczekujące nadal na zbiory uprawy soi i kukurydzy mogą być w coraz większym stopniu narażone na ryzyko znacznego ochłodzenia lub opadów. Może to ostatecznie doprowadzić do korzystnego dla cen obniżenia produkcji.