Srebro

 | 10.02.2014 15:20

Notowania dolara amerykańskiego dosłownie nie zmieniły się w stosunku do większości walut z grupy G10 podczas spokojnego poranka na europejskich giełdach. Wyjątek stanowiły korona norweska (NOK), frank szwajcarski (CHF) i jen japoński (JPY), które zdołały wzmocnić się w stosunku do USD.

Najwięcej zyskała dziś korona norweska (NOK), która skoczyła o 650 punktów bazowych w stosunku do amerykańskiej waluty. Wzrost spowodowany był ogłoszeniem wskaźnika CPI dla Norwegii za styczeń, który pokazał, że poziom cen nie zmienił się w ujęciu miesięcznym. To z kolei pobiło prognozy, zgodnie z którymi poziom cen miał spaść o 0,3% miesiąc do miesiąca, i wywindowało w górę stopę roczną do poziomu 2,3% z poziomu 2,0%.

Wzrosty franka szwajcarskiego (CHF) i jena japońskiego (JPY) wynikały z faktu, że w stosunku do walut rynków wschodzących dolar nie zmienił się lub wzrósł. Wzrost awersji do ryzyka na rynkach wschodzących spowodowało nieznaczny wzrost popytu na waluty "bezpiecznych przystani". Ceny złota i srebra również wzrosły, ponieważ niedawna bessa na rynku metali przełożyła się na wzrost sprzedaży biżuterii i sztabek złota w Chinach, kładąc podwaliny pod zmianę punktu ciężkości globalnego popytu z Zachodu na Wschód.

Wyniki produkcji przemysłowej we Francji i Włoszech okazały się niższe od oczekiwanych, co wskazuje na spadek nastrojów w sektorach produkcji obu tych państw, ale żadna z tych informacji nie wpłynęła na kurs EUR/USD.

Cena srebra wzrosła po osiągnięciu poziomu wsparcia na wcześniejszej długoterminowej linii trendu zniżkowego (linia jasnoniebieska). Niemniej jednak, krótkoterminową ścieżką dla ceny srebra pozostaje rozpiętość cenowa między poziomem wsparcie 18,85 a poziomem oporu 20,50 (R2), która zbiega się z poziomem zniesienia Fibonacciego 38,2 % z okresu między 30 października a 3 grudnia. Wyraźne naruszenie w górę tego progu będzie oznaką odwrócenia trendu i wywoła rozszerzenia w kierunnku poziomu oporu 21,50 (R3), który stanowi jednocześnie poziom zniesienia Fibonacciego 61,8 % wspomnianego wcześniej spadku i również zbiega się z poziomem rozszerzenia 161,8 % szerokości rozpiętości cenowej.
Poziomy wsparcia: 19,75 (S1); 19,26 (S2); 19,00 (S3)
Poziomy oporu: 20,28 (R1); 20,50 (R2); 21,50 (R3)

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz