Stopy procentowe bez zmian, Adam Glapiński zadowolony. Czy są powody do optymizmu?

 | 07.04.2023 11:02

W środę poznaliśmy kolejną decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych w Polsce, która zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła obecne poziomy bez zmian – 6,75% główna stopa referencyjna. Jest to argumentowane przede wszystkim projekcją inflacyjną, która zakłada mocne spadki i możliwe zejście do wartości jednocyfrowych na koniec roku. Abstrahując od kwestii wynagrodzenia Prezesa Adama Glapińskiego podczas wczorajszej konferencji poznaliśmy niewiele nowych aspektów dotyczących przyszłej polityki monetarnej. Główną konkluzją jest fakt, iż Rada Polityki Pieniężnej jest usatysfakcjonowana realizacją projekcji inflacyjnej, pomimo tego, że CPI według ostatnich odczytów był wyższe od prognoz. Tradycyjnie również RPP będzie monitorować sytuację makroekonomiczną i dostosowywać do niej swoje decyzje, jednak na ten moment wszystko wskazuje na to, że kolejne miesiące będą stać pod znakiem postawy “wait and see”. Traktat Sopocki nie traci zatem na ważności.

Realne płace w Polsce dalej maleją

Wysoka inflacja w istotny i namacalny sposób (co widać po cenach na sklepowych półkach) wpływa na ogólne zubożenie społeczeństwa, dlatego też jest jednym z najgroźniejszych zjawisk makroekonomicznych dla gospodarki danego Państwa. Miarą tego jak szybko następuje pauperyzacja jest płaca realna, która jest porównaniem dynamiki wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw oraz poziomu inflacji. Według danych GUS średnie wynagrodzenie w lutym wyniosło 7065 zł brutto, co oznacza wzrost 13,6% r/r. Porównując to do poziomu inflacji, który wyniósł wówczas 18,4%, daje nam jasną informację, że płace realne kolejny miesiąc z rzędu spadają.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że według metodologii GUS średnie wynagrodzenie liczone jest tylko na podstawie przedsiębiorstw, które zatrudniają więcej niż 9 pracowników. W ten sposób statystyki są zawyżane, gdyż np. wynagrodzenia w sektorze górniczym rosną nieproporcjonalnie szybciej, przede wszystkim dzięki silnym związkom zawodowym, które zdołały wynegocjować wysoki wzrost pensji, aby zrekompensować rosnące ceny. To prowadzi do konkluzji, że w rzeczywistości spadek realnych wynagrodzeń może być dużo głębszy niż przedstawiają to oficjalne statystyki.

OPEC tnie wydobycie - zła wiadomość dla Banków Centralnych

W niedziele poznaliśmy rezultat nadzwyczajnego posiedzenia kartelu OPEC+, którego efektem jest kolejne cięcie wydobycia o 1,15 mln baryłek dziennie, które w życie ma wejść od przyszłego miesiąca. To spowodowało skokowy wzrost cen surowca na światowych rynkach, w tym europejskiej odmiany Brent do około 85 dolarów za baryłkę.