Nieruchomości mogą jeszcze drożeć. Skutki programu Bezpieczny Kredyt 2%

 | 20.10.2023 10:26

  • Ceny mieszkań w Polsce zgodnie z oczekiwaniem rosną napędzane popytem

  • Jak wybory wpłyną na kształt rynku nieruchomości?

  • WIG Nieruchomości konsoliduje blisko szczytów

  • Rynek nieruchomości w Polsce po okresie głębokiej stagnacji w 2022 roku ponownie wrócił do większej aktywności, szczególnie na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy z uwagi na wejście w życie nowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Preferencyjne kredyty spowodowały zdecydowane ożywienie popytu zarówno nowych nabywców, jak i tych, którzy odkładali kupno z intencją oczekiwania na uruchomienie dopłat. Wywołana nierównowaga pomiędzy popytem a podażą spowodowała w naturalny sposób wzrost cen, który był już widoczny w drugim kwartale o 7%, a w trzecim będzie najprawdopodobniej na wyższym poziomie. Znamy już wyniki wyborów, które wskazują na zwycięstwo opozycji mającej odpowiednią większość do stworzenia rządu. Z uwagi na coraz bardziej restrykcyjną politykę UE co do wymogów odnośnie do nowo budowanych domów ewentualna uległa polityka pro unijnego rządu może przynieść na deweloperów nowe obciążenia.

    Jakie prognozy w kontekście kolejnego roku/h2

    Według prognoz analityków banku PKO w okresie kolejnych dwunastu miesięcy wzrost cen nieruchomości może zostać utrzymany na poziomie 10-15%, co ma być pokłosiem przede wszystkim programu Bezpiecznym Kredytem 2% oraz potencjalnie spadającym poziomem stóp procentowych. Należy jednak zwrócić uwagę, że zwiększony popyt dotyczy przede wszystkim segmentu mieszkań znajdujących się w przedziale wyznaczonym przez górną granicę dopłat 600 tys. zł, a te z górnej półki pozostają stabilne. Ceny nie mogą jednak stale rosnąć z uwagi na to, że w kolejnych latach pula środków z programu będzie ograniczona, nie będzie już efektu odłożonego popytu oraz gwałtownego napływu uchodźców z Ukrainy. Trzeba jednak pamiętać o rozbudowanych obietnicach przed wyborczych, wśród których możemy znaleźć m.in. kredyt hipoteczny 0%, co może dodatkowo wywindować ceny, jeżeli to faktycznie wejdzie w życie.

    Ciekawie prezentują się wyniki raportu UBS dla rynku nieruchomości w Warszawie, który pokazuje, że aktualna wycena w porównaniu z innymi światowymi stolicami nie wskazuje na bańkę cenową. Jest to spowodowane tym, że w okresie 2012-2022 ceny nieruchomości wprawdzie wzrosły średnio 69%, jednak dynamika wzrostu płac w tym okresie kształtowała się jeszcze na jeszcze wyższym poziomie 88%.