Sytuacja w Turcji to już tylko wewnętrzny problem

 | 18.07.2016 12:02

Kluczowe informacje z rynków:

Turcja: W piątek wieczorem miał miejsce nieudany przewrót wojskowy w Turcji. Władze zatrzymały już 6 tys. osób, w tym setki wojskowych, trwają poszukiwania pozostałych. Zwolniono też 3 tysiące sędziów i prokuratorów. Dla rynków istotne jest to, że szef Banku Turcji w rozmowie z przedstawicielami rządu zapewnił, że bank centralny jest w stanie zapewnić płynność, aby unormować sytuację.

Nowa Zelandia: Dane nt. kwartalnej inflacji CPI, które poznaliśmy dzisiaj w nocy wypadły nieco poniżej oczekiwań – odpowiednio 0,4 proc. k/k i 0,4 proc. r/r, wobec szacowanych 0,5 proc. k/k i 0,5 proc. r/r. Oczekiwania związane z możliwością cięcia stóp przez RBNZ w sierpniu wzrosły do 70 proc. z 40 proc. tydzień temu.

Chiny: Ludowy Bank Chin ustalił średni kurs juana wobec dolara na poziomie 6,6961 wobec 6,6805 w piątek (to pierwsze osłabienie juana od 4 dni, jest on najsłabszy wobec USD od października 2010 r.). Poznaliśmy też dane nt. cen nieruchomości w miastach. W czerwcu wzrósł odsetek spadków cen – odnotowano je w 10 z 70 miast (w ujęciu kwartalnym).

Japonia: Zdaniem szefa gabinetu premiera (Suga), Bank Japonii ma możliwości dalszego poluzowania polityki monetarnej, w tym dalszych cięć stóp procentowych, choć ich wpływ na gospodarkę nie został do końca wyjaśniony. Dał też do zrozumienia, że rząd nie planuje emisji nowych obligacji, które miałyby być elementem pakietu fiskalnego

Wielka Brytania: Zdaniem członka Banku Anglii Gertjana Vlieghe, który w czwartek jako jedyny głosował za cięciem stóp procentowych, taki ruch jest obecnie konieczny. Powinien zostać połączony z pakietem stymulacyjnym. Z kolei w opinii Martina Weale nie należy się spieszyć z luzowaniem, gdyż sytuacja po Brexicie nie przypomina tej z 2008 r.

Naszym zdaniem: Turecki pucz zakończył się tak szybko, jak się zaczął – w efekcie nie zaznaczył się w rynkowych notowaniach. Dla rynków to teraz lokalny problem, chociaż interesująco może wyglądać zaplanowane na jutro posiedzenie Banku Turcji. Pytanie, czy dojdzie do dalszego cięcia stopy procentowej, po której banki udzielają pożyczek, co miało miejsce na każdym spotkaniu banku centralnego w ostatnich miesiącach. Dzisiaj lira próbuje odrabiać straty, ale nie można powiedzieć, że nic się nie stało. Ostatnie wydarzenia pokazały, że Turcja jest coraz mniej stabilnym krajem do prowadzenia biznesu. Zerknijmy na wykres EUR/TRY – widać przełamanie spadkowej linii trendu, oraz dzisiejszy ruch powrotny. Wskaźniki podnoszą się w górę, co może sugerować w kolejnych dniach próbę ruchu w stronę oporów 3,3350-3,3500 bazujących na szczytach z listopada ub.r. i lutego b.r.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz